Wielu posłów chciało dać prztyczek w nos Palikotowi

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 09:20
Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza"): Wczoraj to byli tylko harcownicy, prawdziwa bitwa dopiero nastąpi. Niespodziewanie po prawej stronie scena się podzieliła, będą walczyć, żeby w oczach wyborców jak najwięcej zyskać. Wybieg z Beatą Kempą był bardzo sprytny ze strony ziobrystów.
Audio
Roman Imielski
Roman ImielskiFoto: Wojciech Adam Jurzyk

- Fatalnie obniża się poziom debaty publicznej ze względu na pojawienie się Ruchu Palikota. Do tej pory ich poglądy były absolutnie niszowe, ci ludzie nie byli wpuszczani na tzw. "salony". Media nie pozwalały sobie w na przekraczanie pewnych granic absurdu, to w tej chwili pękło, ci ludzie znaleźli się w Sejmie, ruszą do mównicy i będzie bardzo dużo ekstremalnych wypowiedzi i ostrych zwarć – ocenia Bogumił Łoziński. Zdaniem publicysty "Gościa Niedzielnego" wczorajszy dzień należał do Donalda Tuska, który "dzielił i rządził".

Goście Mai Borkowskiej komentowali dlaczego Wanda Nowicka poległa w pierwszym głosowaniu na wicemarszałka Sejmu. - Samo głosowanie na wicemarszałka nie jest w ogóle kwestią światopoglądową, ale wybór osoby, która reprezentuje konkretne poglądy, już takim wyborem jest – przekonuje Bogumił Łoziński. Publicysta zaznacza, że PO wprowadziła dyscyplinę przy drugim głosowaniu z przyczyn politycznych, ponieważ istotne jest poparcie w niektórych sprawach dla Palikota. Z kolei Roman Imielski o ponownym głosowaniu podkreśla: - Wanda Nowicka padła ofiarą nie samej siebie i swoich poglądów, padła ofiarą tego, że wielu posłów chciało dać prztyczek w nos Palikotowi i jego zadufaniu.

Publicyści dyskutowali także o wyborze Ewy Kopacz na marszałka Sejmu. - Znamienny jest wybór marszałek Kopacz. Uważam, że pani minister Kopacz ze względów emocjonalnych jest osobą "elektryczną" i będzie te spory swoją osobowością napędzać, a jej jedyną kompetencją było to, że jest wiernym żołnierzem premiera Tuska, czego zresztą nie ukrywa – mówi Bogumił Łoziński.

Czy Senat - w ocenie komentatorów - odgrywa w naszych warunkach politycznych jedynie rolę "maszynki zatwierdzającej", czy faktycznie – jak mówił wczoraj marszałek senior Senatu Kazimierz Kutz - izba stała się mechaniczną zabawką w rękach Platformy Obywatelskiej, dowiesz się słuchając całej audycji.

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.

(ed)Czytaj także

Nie ma tragedii, jest sensacja

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 18:40
Ewa Kierzkowska (b. wicemarszałek Sejmu z PSL): - Do tej pory to klub brał odpowiedzialność za osobę, którą zgłaszał na stanowisko wicemarszałka. To pierwsze takie głosowanie, które daje do myślenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre Sejmu początki?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 18:15
Wanda Nowicka, kandydatka Ruchu Palikota na stanowisko wicemarszałka Sejmu, nie uzyskała wymaganej większości głosów i nie zostanie desygnowana na to stanowisko. W Sejmie zawrzało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Palikot przeżył szok (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 07:46
Janusz Palikot (RP): Być może niektórym zależało, żebym przyszedł i poprosił. Więc dostali Palikota proszącego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Posłowie dostali Palikota proszącego"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 10:10
Lider Ruchu Palikota Janusz Palikot jest rozczarowany tym, że posłowie chcieli odrzucić kandydaturę Wandy Nowickiej na wicemarszałka Sejmu.
rozwiń zwiń