To nie jest rząd osobowości

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 09:15
Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny”): To wszystko są osoby o małej sile politycznej. Łatwo ich będzie wymienić, rozgrywać sytuację wewnątrz Platformy. To nie jest rząd osobowości, jego siłą jest tylko premier i to on będzie wyznaczał realny poziom reform.
Audio
Bogumił Łoziński
Bogumił ŁozińskiFoto: PR/Wojciech Adam Jurzyk

- Ten rząd nie jest ani lepszy ani gorszy niż poprzedni rząd Tuska. Jedyna rzecz, w której można mieć zastrzeżenia, to Ministerstwo Pracy, nawet nie chodzi o osobę ministra. Natomiast oddanie tego resortu PSL-owi, w sytuacji gdy właśnie tam najważniejsze projekty reform będą przygotowywane, to znając skłonność PSL-u do odważnych reform, można zadać pytanie czy to rzeczywiście będzie realizowane? – zastanawia się Piotr Śmiłowicz ("Newsweek").

Goście Mai Borkowskiej oceniali także nowy resort Michała Boniego. - Niewątpliwie Michał Boni jest taką osobą w rządzie, która ma słuch społeczny. Jest szanowany przez stronę i pracowników i pracodawców, potrafi rozmawiać - mówi Bogumił Łoziński. Publicysta "Gościa Niedzielnego" ocenia także pierwszy "gorący kartofel" - emerytury duchownych, jaki podrzucił ministrowi premier w expose: – To nie są wielkie kwoty, ale sprawa jest gorąca politycznie. Premier zrobił to w sposób czysto polityczny i kompletnie nieodpowiedzialny. Rzeczy, które mówił w expose, są po prostu nieprawdą. Nie trzeba renegocjować konkordatu. Nie jest prawdą, że kościół otrzymał wszystkie ziemie – otrzymał tylko 60 proc. z tych zabranych bezprawnie - przekonuje Bogumił Łoziński.

Z kolei o pomyśle  odpisu  1 proc. dobrowolnego podatku na Kościół Piotr Śmiłowicz mówi: - Mogłoby to być sensowne rozwiązanie, chociaż jest ryzykowne dla Kościoła, wtedy się okaże ile tak naprawdę jest katolików – wyjaśnia publicysta „Nesweeka”. Bogumił Łoziński ocenia, że jest to rozwiązanie rynkowe, na które jednak Kościół mógłby przystać.  

Co publicyści sądzą o poszczególnych ministrach nowego rządu Donalda Tuska i jak oceniają przyszłość zaproponowanych przez premiera reform, dowiesz się słuchając całej audycji "Komentatorzy, 22 listopada 2011".

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.

(ed)

Czytaj także

Czy podobają nam się plany rządu? Zobacz wyniki sondy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 08:14
Podwyższenie wieku emerytalnego, nowe stawki podatkowe, włączenie duchownych do powszechnego systemu ubezpieczeń, zmiany dotyczące rolników - jak oceniamy zmiany proponowane przez premiera?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk rozkłada pasjansa

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 09:19
Marcin Wojciechowski ("Gazeta Wyborcza"): Arytmetyka sejmowa pokazuje, że premierowi uda się przeprowadzić zapowiedziane reformy. Do dyspozycji ma jeszcze kilka asów w rękawie.
rozwiń zwiń