To tylko jeden z punktów zapalnych ustawy

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 10:45
Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"): Jeżeli nie zmieni się prawa, to lekarze w każdym momencie przy normalnie wypisanej recepcie, będą ponosić odpowiedzialność materialną zupełnie nieadekwatną do ewentualnych przestępstw.
Audio
Bogumił Łoziński
Bogumił ŁozińskiFoto: PR/Wojciech Adam Jurzyk

Bogumił Łoziński podkreśla, iż obecnie lekarze nie mają narzędzi, żeby sprawdzać, czy pacjent faktycznie jest ubezpieczony. - Nie przypuszczam, by dzisiaj ogłosili, że kończą  jakąkolwiek formę protestu. W tej konkretnej sprawie mają rację – przekonuje publicysta "Gościa Niedzielnego". Zdaniem gościa Mai Borkowskiej koniec protestu lekarzy i zmiana jednego zapisu nie zakończy wielkich problemów, które będą z ustawą refundacyjną.

- Ta ustawa była wprowadzona w dziwnych okolicznościach. Była niedopracowana i teraz trzeba z tego jakoś wybrnąć. Jeśli obie strony będą się okopywać na swoich stanowiskach, to będzie uderzało w pacjentów - ocenia Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza"). W opinii publicysty protest pieczątkowy i fakt, że lekarze chcą wykreślenia z ustawy zapisów o restrykcjach wobec nich obecnie istotnie ma rację bytu, gdyż lekarze nie dysponują narzędziami do sprawdzania ubezpieczenia pacjentów.

Bogumił Łoziński podkreśla, że w ustawie kary są wielokrotnością pensji i nie ma górnych granic. A jedyną stroną, która mogłaby ustąpić w tym sporze jest rząd, który powinien znowelizować ustawę jak najszybciej. - Pani Kopacz dzisiaj schowa głowę w piasek. Ta polityka milczenia pani Kopacz będzie trwała dosyć długo – prognozuje Roman Imielski.  

W rozmowie z Mają Borkowską publicyści skomentowali także kwestię odpowiedzialności polityków za złe prawo oraz wywiad z Jarosławem Kaczyńskim o przyszłości "ziobrystów". Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.

(ed)

Czytaj także

Arłukowicz wpuszczony na minę

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 10:05
Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza"): Od początku mówiło się, że Arłukowicz będzie jedną z osób z grupy "zderzaczy", która ma przetrwać pierwszy okres ciosów spadających na koalicję rządzącą. To się dzieje dziś przy okazji listy leków refundowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podatek na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 18:50
Marek Balicki (b.minister zdrowia): Nie wydawajmy kilkuset milionów złotych na system, który będzie weryfikował to, co nikomu nic nie da. Pójdźmy dalej niż zaproponował premier i niech chip w dowodzie osobistym będzie podstawą do ustalenia prawa do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja w portfelach pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 10:20
Politycy uczestniczący w "Śniadaniu w Trójce" nie byli zgodni, co do tego, kto odpowiada za zamieszanie wokół refundacji leków i "protest pieczątkowy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po dymisji Arłukowicza ministrem byłby Tusk

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 08:32
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ponosi polityczną odpowiedzialność za ustawę o refundacji, dlatego PiS chce jego odwołania – argumentował w "Salonie politycznym Trójki" Adam Hofman.
rozwiń zwiń