"Za więzienia CIA grozi odpowiedzialność polityczna, nie karna"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 13:29
- Jestem przeciwny rozliczaniu tej sprawy w sądach, nikt z odpowiedzialnych osób nie był przecież rzezimieszkiem. Po to kiedyś powołaliśmy Trybunał Stanu, by tam rozstrzygać takie sprawy - uważa publicysta Wiesław Dębski.
Audio
Wiesław Dębski
Wiesław DębskiFoto: fot. Wojciech Adam Jurzyk

Byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego poprzez "bezprawne pozbawienie wolności" i "stosowanie kar cielesnych" wobec jeńców wojennych.

Zdaniem Wiesława Dębskiego priorytetem zawsze powinno być prawo krajowe. - Jeżeli cała Europa mówi o tajnych więzieniach CIA, to my nie możemy udawać, że nic się nie stało, sami musimy się z tym rozliczyć - powiedział w rozmowie z Krystianem Hanke.

Tomasz Wróblewski, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" wyraził zdziwienie, że ujawniono informacje Agencji Wywiadu, a za wywiązanie się ze zobowiązań międzynarodowych i współpracę z sojusznikami osoby odpowiedzialne są "ciągane po sądach". - W sytuacji dość krytycznej, w jakiej znalazły sie Stany Zjednoczone po ataku terrorystycznym z 11 września, po którym - pamiętajmy - nastapiły też ataki w Europie, kraje NATO podjęły pewne zobowiązania jeżeli chodzi o walkę z terrorem. Także Polska była częścią tych zobowiązań międzypaństwowych, których dotrzymaliśmy, na dobre i na złe, w sytuacji wojny - twierdzi.

Zdaniem dziennikarza bardziej prawo naruszał Janusz Palikot podczas swojej działalności gospodarczej.

Jak inne państwa poradziły sobie z tą sprawą i dlaczego więźniów podejrzanych o terroryzm przewożono do Polski? Dowiesz się słuchając całej audycji "Komentatorzy - 28 marca 2012", w której publicyści komentowali także dyskusję wokół reformy emerytalnej.

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Ostry spór o domniemane więzienia CIA

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 20:00
- Ostrożnie z ferowaniem wyroków w sprawie domniemanych tajnych więzień CIA w Polsce - mówi większość gości Debaty w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel ws. więzień CIA w Polsce: nie podgrzewajmy atmosfery

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 21:17
Na razie mamy do czynienia z przedstawieniem zarzutów szefowi służb specjalnych z okresu rządów SLD panu Siemiątkowskiemu, ale to jeszcze nie oznacza, że wina została stwierdzona – mówił w Trójce poseł PO Robert Tyszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miller: oszust nie będzie mnie uczył, co to honor

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 08:48
- Jeśli Janusz Palikot uczy mnie, co to jest honor, i mówi, że powinienem się wycofać z polityki, to powiem tylko, że oszust nie będzie mnie uczył, co to jest honor - mówił Leszek Miller w Trójce.
rozwiń zwiń