Każda ze stron wykorzystuje katastrofę

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 10:00
Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"): Mamy różną ocenę sytuacji, tego, co się zdarzyło i śledztwa. W pluralistycznym społeczeństwie to nie jest problem.
Audio
Bogumił Łoziński
Bogumił ŁozińskiFoto: PR/Wojciech Adam Jurzyk

Wczoraj Polska uczciła pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Uroczystości były podwójne, w oficjalnych obchodach nie uczestniczyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, którzy zorganizowali własne uroczystości.

- Są dwie Polski i dwa rodzaje obchodów: jedne większości rodzin smoleńskich na grobach bliskich bądź w samym Smoleńsku, drugie obchody - polityczne obserwowaliśmy wczoraj na Krakowskim Przedmieściu - mówi Wiesław Dębski. Publicysta ocenia, że drugie państwo buduje Prawo i Sprawiedliwość, nie akceptując niczego co pochodzi z państwa oficjalnego – prezydenta, premiera, czy obchodów organizowanych przez stronę rządową. - Jeśli krzyczą "wyłaź, szczurze" pod Belwederem, to się zastanawiam, czy to jest jeszcze przemysł nienawiści, czy to już jest wzywanie do przestępstwa i wzywanie do linczu - mówi gość Mai Borkowskiej.
Zdaniem Bogumiła Łozińskiego mówienie o jednej stronie, że używa tej tragedii politycznie jest czystą hipokryzją. - Wczoraj jedna strona wykorzystała tę tragedię mocno w sferze polityki, natomiast druga strona - Platforma, od początku wykorzystuję  tę kwestię politycznie, tylko nie jest to pokazywane - podkreśla gość Trójki. Publicysta przypomina, że sam fakt rozdzielnia wizyt był polityczny, podobnie jak wybór sposobu dochodzenia do prawdy. - Każda ze stron wykorzystuje katastrofę do swoich politycznych celów - ocenia Bogumił Łoziński.
Bogumił Łoziński podkreśla, że wyjaśnianiem przyczyn powinni zająć się naukowcy. - Polskie państwo miało i ma obowiązek podjęcia wszelkich wysiłków ku temu, by wyjaśnić jak najwięcej okoliczności tej katastrofy i mam głębokie poczucie, że rząd Donalda Tuska jest bierny, prowadzi to śledztwo w sposób skandaliczny. Raport Millera jest skompromitowany. W ocenie Wiesława Dębskiego podział polskiego społeczeństwa służy politycznie zarówno Jarosławowi Kaczyńskiemu, jak i Donaldowi Tuskowi.

Co publicyści sądzą o wczorajszych obchodach 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej i sposobach jej wyjaśnienia, dowiesz się słuchając całej rozmowy.
"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy
.

(ed)