X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trybunał wiarygodny?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 11:14
Andrzej Stankiewicz ("Newsweek") zwrócił uwagę na fakt, że 4 z 7 sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka rozpatrujących skargę rodzin katyńskich, pochodziło z "dawnego szeroko pojętego obozu postkomunistycznego", z Rosji, Ukrainy, Czech i Słowenii.
Audio
Andrzej Stankiewicz
Andrzej StankiewiczFoto: PR/Wojciech Adam Jurzyk


- Akurat Ci czterej sędziowie stwierdzili, że Trybunał ich zdaniem nie jest kompetentny, by rozstrzygać w kwestiach dotyczących postępowania prokuratorskiego w Rosji, które toczyło się przed 1998 rokiem, czyli momentem ratyfikowania przez Rosję umowy, na podstawie której teraz jest sądzona - wyjaśnił Andrzej Stankiewicz i dodał, że jego zdaniem sędzia z Rosji w ogóle nie powinien brać udziału w postepowaniu.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał w poniedziałek mord na polskich oficerach w Katyniu za zbrodnię wojenną, która nie ulega przedawnieniu. Podkreślił, że Rosja dopuściła się poniżającego i okrutnego traktowania krewnych pomordowanych poprzez odmówienie im statusu pokrzywdzonych w śledztwie. Zauważył również, że odmawiając udostępnienia mu postanowienia o umorzeniu śledztwa w sprawie Katynia, Rosja złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka.
Dla Macieja Gduli ("Krytyka Polityczna") wyrok rozstrzyga nie tyle spór między Polską a Rosją, ale mówi o sposobie traktowania człowieka, osób pokrzywdzonych. - W sensie prawnym nic z tego nie wynika, ale przy kolejnych, podobnych sprawach Rosja dwa razy się zastanowi. Natomiast w sensie polsko-rosyjskiej polityki historycznmej Trybunał pokazał, że mord w Katyniu to nie zbrodnia ludobójstwa, ale wojenna; przy czym jest to coś więcej niż zbrodnia związana z wykonywanie poleceń służbowych, jak chciałaby to widzieć Rosja - powiedział.
Publicyści są zgodni, że Rosja może być usatysfakcjonowana z wyroku, gdyż Trybunał nie wymógł przekazania kluczowych dokumentów, ani nie zmusił do żadnych ustępstw. Trzeba jednak podkreślić, że nie chodzi tu tylko o aspekt symboliczny, ale też bardzo praktyczny. Rosjanie odmawiają dostępu do akt i ukrywają dokumenty gdyż boją się konsekwencji finansowych. - Gdyby Rosja się przyznała, bądź została ukarana przez Trybunał, otwierałoby to drogę do dochodzenia odszkodowań wszystkim ofiarom zbrodni stalinowskich - podsumował Stankiewicz.

Więcej dowiesz się słuchając całej audycji "Komentatorzy - 17 kwietnia 2012", którą przygotował i prowadził Krystian Hanke.

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Prawda o Katyniu wciąż nieprzetłumaczona

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 18:29
Profesor Jacek Trznadel (Polska Fundacja Katyńska): Najważniejszym dokumentem katyńskim są akta amerykańskiego kongresu w 7 tomach, które zostały wydane pod koniec 1952 roku. Dotychczas nie zostały one opublikowane w języku polskim...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja nigdy nie ujawni akt katyńskich?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 19:22
Według rozmówcy agencji Interfax "chodzi o tajemnice związane z działalnością służb specjalnych, w tym o dane agenturalne, które nigdy nie są odtajniane".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trybunał powinien być odważniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 21:32
Goście radiowej Trójki, posłowie Krzysztof Kwiatkowski (PO) i Jarosław Selin (PiS) uznali, że wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu ws. skargi katyńskiej postawia uczucie niedosytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyrok łagodny dla Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 10:00
Tak prasa rosyjska określa ogłoszenie werdyktu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Katynia.
rozwiń zwiń