Zbyt wiele wagi przykładamy do tych mistrzostw

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 10:10
- To są tylko mistrzostwa piłkarskie, a problemy dotyczące regulacji zawodów, przyszłości emerytur są znacznie poważniejsze i długoterminowe - mówi w Trójce Tomasz Wróblewski, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej”.
Audio
Tomasz Wróblewski i Marcin Wojciechowski
Tomasz Wróblewski i Marcin WojciechowskiFoto: Fot.: Wojciech Adam Jurzyk

Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówi o politycznym rozejmie w czasie Euro 2012. - To nie jest dobry pomysł, by wmawiać sobie, że to nasz szacunek dla piłki. Ale politycznie to ma sens - sondaże opinii publicznej pokazały PiS-owi, że ludzie są nastawieni negatywnie do wszystkiego, co może torpedować te igrzyska - ocenia Tomasz Wróblewski.

Marcin Wojciechowski ("Gazeta Wyborcza") przekonuje, że spory nie zostaną zawieszone niezależnie od deklaracji tej czy innej partii. - Chodzi raczej o formę, żeby nie protestować na ulicach, nie blokować, nie robić zadym. Widać, ze PiS rzuca się od ściany do ściany - mówi gość Mai Borkowskiej. Publicysta zwraca uwagę, że parę tygodni temu prezes Kaczyński wzywał do bojkotu Euro, odebrania Euro Ukrainie, a teraz proponuje zawieszenie sporów.

Wojciechowski ocenia, że testem na autentyczność deklaracji prezesa PiS o zawieszeniu sporów będzie 10 czerwca i transparenty w czasie przemarszu pod Pałac Prezydencki, który ma upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej. - Jeśli demonstracja przebiegnie inaczej niż dotychczasowe, potwierdzi, że PiS zachował się poważnie, jeśli nie, będzie to kolejna piarowa zagrywka mająca pokazać łagodne oblicze partii - przekonuje Marcin Wojciechowski.

Zdaniem Tomasza Wróblewskiego nie ma potrzeby demonizować Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ  zawieszenie broni ustanie gdy przegramy wszystkie mecze "ostatniej szansy".  
Publicyści komentowali także zapowiedź dzisiejszej konferencji, podczas której politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawią wniosek o komisję śledczą w sprawie zniszczenia polskiego sektora budowlanego. - Są niedopatrzenia państwa, ale teza, że jest to spisek obcych mocarstw i ich firm wymaga jeszcze wielu więcej dowodów niż to, co zobaczyliśmy do tej pory - pokdreśla Tomasz Wróblewski.
Czy faktycznie mamy coraz tańsze państwo oraz jak można jeszcze obniżać deficyt finansów publicznych, dowiesz się słuchając całej audycji "Komentatorzy - 23 maja 2012".
Audycję przygotowała i prowadziła Maja Borkowska.
"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.
(ed)

Czytaj także

Ustawa deregulacyjna budzi ogromne emocje

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 17:15
- Zły pieniądz zawsze wypiera dobry pieniądz. Będziemy walczyli o swoje - deklaruje Michał Więckowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Taksówkarzy "Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taksówki paraliżują miasta. "Nie" dla deregulacji

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 10:00
Taksówkarze blokują ruch w kilku największych polskich miastach. Jadąc z niską prędkością w godzinach szczytu, protestują przeciw rządowemu projektowi deregulacji zawodu taksówkarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja śledcza ws. autostrad? PiS złożyło wniosek

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 16:40
Komisja miałaby zbadać opóźnienia w realizacji płatności za wykonane prace przy realizacji inwestycji budowy dróg ekspresowych i autostrad w latach 2007-2012.
rozwiń zwiń