"Czarno widziałem Euro na Ukrainie"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 09:55
- Na szczęście nawet wewnętrzne kwestie polityczne Ukrainy nie zepsuły piłkarskiego święta. Kibice zobaczyli, że polityka to jedno, a naród - drugie - podsumowuje Żenia Klimakin z Polskiego Radia dla Zagranicy.
Audio
Stadion w Kijowie
Stadion w Kijowie Foto: PAP/EPA/SERGEY POLEZHAKA

Pochodzący z Ukrainy dziennikarz Polskiego Radia dla Zagranicy Żenia Klimakin przypomniał, że sprawa Julii Tymoszenko oraz film BBC "Stadiony nienawiści" nie wróżyły dobrze dla Ukrainy, jako organizatora Euro 2012. Istniały poważne obawy, że nie pojadą tam zagraniczni kibice. - Na szczęście od strony wizerunkowej impreza bardzo się udała.

Gabriele Lesser ("Die Tageszeitung") przyznała, że te Mistrzostwa Europy w piłce nożnej należały do najciekawszych i najbardziej emocjonujących w historii. - Ja zwykle nudzę się oglądając mecze i słuchając komentarzy. Tym razem było zupełnie inaczej, zaczęłam się interesować i stałam się kibicką. To chyba świadczy o poziomie - wyjaśniła z radością.

Organizację ocenia bardzo pozytywnie, a jej osobiste zdanie potwierdzają zagraniczne media. - Niemiecka prasa chwali Polskę i Ukrainę jak nigdy wcześniej.

Dla Klimakina najbardziej wzruszającymi momentami były mecze Ukrainy rozegrane w Doniecku. - To jest wschodnia część kraju, gdzie na co dzień mówi się po rosyjsku. A podczas meczu hymn i doping brzmiały po ukraińsku. To tak, jakby ta część naszego narodu zdała sobie sprawę, że nie są Rosją, ale częścią Ukrainy - podsumował.

Jak dziennikarze przeżyli porażki swoich reprezentacji? Czy koszty organizacji mistrzostw odbiją się na życiu obywateli państw organizatorów? Dowiesz się słuchając całej rozmowy "Komentatorów", którą przygotowała i prowadziła Maja Borkowska.

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.

Czytaj także

Posłuchaj piosenki o "Super Mario" i poznaj jego tajemnice!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 18:20
Od czwartku jest na ustach wszystkich. Choć media oszalały na jego punkcie już jakiś czas temu, dopiero dwie bramki strzelone w półfinale Niemcom, sprawiły, że Mario Balotelli wyrósł na prawdziwą gwiazdę reprezentacji Włoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziekan": na Euro 2012 nie było nudnego meczu

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 22:35
- Grali ofensywnie. Nie było kunktatorstwa, nie było czekania, co zrobi przeciwnik. Każdy zespół chciał kreować sytuację. To było piękne - tak Euro 2012 podsumował w Trójce Dariusz Dziekanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent i premier podsumują Euro z piłkarzami

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 06:17
Bronisław Komorowski i Donald Tusk spotkają się z piłkarzami polskiej reprezentacji, przedstawicielami miast, w których odbywały się mecze oraz wolontariuszami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sukces Euro powinien skłonić rząd do organizacji Igrzysk"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 06:14
- Sukces organizacyjny Euro 2012 powinien skłonić rząd do rozpoczęcia starań o organizację igrzysk olimpijskich w Polsce - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
rozwiń zwiń