"Minister z innej bajki"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 10:07
- Już niedługo nastąpi to, co zawsze następuje w rządach z koalicją z PSL-em. Jeśli będą się zbliżać kolejne wybory, powoli PSL będzie się stawał opozycją w rządzie. Taki człowiek jak pan Kalemba idealnie się do takiej roli nadaje - mówił Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza").
Audio
Roman Imielski
Roman ImielskiFoto: Wojciech Adam Jurzyk

Nie milkną komentarze w sprawie Stanisława Kalemby, który ma być nowym ministrem rolnictwa. Wcześniej mówiło się, że w związku z aferą z taśmami Serafina, premier ma PSL na "krótkiej smyczy", a jednak ustąpił PSL w sprawie resortu rolnictwa.

- Komentatorzy czy obserwatorzy sceny politycznej nie docenili faktu, jak mocno afera jednak uderzyła w samą Platformę. W pewnym momencie Donald Tusk zorientował się, że grillując PSL, zaczyna grillować samego siebie, bo tak naprawdę nikt w obecnym układzie parlamentarnym nie jest dla niego dobrym koalicjantem - ocenił Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita").
Zdaniem publicysty każdemu koalicjantowi premier musiałby dać znacznie więcej, bo byłyby to osoby, z którymi znacznie trudniej byłoby mu się porozumieć niż z Waldemarem Pawlakiem, co wicepremier doskonale wyczuł i postawił na Stanisława Kalembę. Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza") przyznał, że to nominacja niezrozumiała, jeśli weźmiemy pod uwagę sprawę negocjowania budżetu UE na lata 2014-2020, ponieważ minister Sawicki był osobą rozpoznawalną w Brukseli i dosyć dobrze ocenianą przez unijnych urzędników, a będziemy potrzebowali twardego negocjatora.

- PO bardzo dobrze rozegrała sytuację, główna siła ciosu poszła w PSL. Po zgrillowaniu PSL Waldemar Pawlak i Donald Tusk zawarli gentelmen agrement - stwierdził publicysta. Oddanie ministerstwa rolnictwa PSL i wybór Stanisława Kalemby na ministra to kwestia spolegliwości nowego ministra wobec wicepremiera Pawlaka, który za jego pośrednictwem zacznie czyścić struktury, w których byli ludzie ministra Sawickiego.
Publicyści komentowali także sytuację na prawicy - w piątek minął termin, jaki wyznaczył Jarosław Kaczyński posłom Solidarnej Polski na powrót do Prawa i Sprawiedliwości. Więcej dowiesz się słuchając całej audycji "Komentatorzy – 30 lipca 2012".
"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.

(ed)

Czytaj także

Kalemba ministrem rolnictwa? Tusk jest za

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 15:47
Dotychczasowy wiceszef sejmowej komisji rolnictwa zastąpi na stanowisku szefa resortu Marka Sawickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Syn Kalemby jest gotowy zrezygnować z pracy w ARR"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 12:00
Szef PSL Waldemar Pawlak miał zapewnić premiera Donalda Tuska, że rezygnacja z pracy syna Stanisława Kalemby - Daniela - nie będzie problemem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Kalemba nie jest z mojej bajki

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 17:28
Donald Tusk nie jest do końca pewien nowego ministra rolnictwa. Daje mu czas do końca roku, by udowodnił, że jest "skuteczniejszy niż niektóre wypowiadane na jego temat opinie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komu się podoba, a komu nie Stanisław Kalemba?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 10:44
Premier Donald Tusk przyznał, że Stanisław Kalemba nie jest w stu procentach politykiem z jego bajki. O kandydacie na nowego ministra rolnictwa rozmawiali goście "Śniadania w Trójce".
rozwiń zwiń