"Prokuratura powinna postawić zarzuty Janickiemu"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 08:00
- Byłem przerażony czytając dokument dotyczący nieprawidłowości w BORze – mówił w radiowej Trójce Andrzej Stankiewicz z "Wprost”.
Audio
Andrzej Stankiewicz
Andrzej StankiewiczFoto: PR/Wojciech Adam Jurzyk

Sąd uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. domniemanego niedopełnienia obowiązków i niewłaściwego nadzoru nad BOR przez Jerzego Millera, gdy ten był szefem MSWiA w 2010 roku.

Andrzej Stankiewicz z "Wprost” oceniał, że nie można przeceniać decyzji sądu, gdyż jest ona proceduralna. Jego zdaniem jest bardzo możliwe, że za klika miesięcy, gdy prokuratura przesłucha już Millera i poprzednich szefów MSW i MSWiA, ponownie umorzy śledztwo.

Andrzej Stankiewicz zauważył, że nie można zapominać w tym kontekście o odpowiedzialności BOR za nieprawidłowości przy organizowaniu wizyty Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku. Dodał, że prokuratura popełniła błąd nie stawiając zarzutów gen. Marianowi Janickiemu, szefowi BOR-u.

Maciej Gdula z "Krytyki politycznej" utrzymywał, że konsekwencją katastrofy smoleńskiej może być dokładniejsze patrzenie na instytucje państwowe i procedury, które powinny w nich funkcjonować.

Jego zdaniem polityczną konsekwencją decyzji prokuratury będzie to, że "ucichną" głosy oskarżające państwo, że dąży do zmarginalizowania katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Rozmawiała Maja Borkowska.

***

Katastrofa polskiego samolotu wojskowego w Smoleńsku miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło w niej 96 osób m.in.: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych.

''

Czytaj także

Halicki: ws. zwrotu wraku liczyłem na więcej

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 14:42
Potrzebna wola polityczna ze strony rosyjskiej prokuratury - mówi poseł PO Andrzej Halicki o zwrocie wraku TU 154.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sikorski nie prowadzi profesjonalnej dyplomacji"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 18:21
- Kreml w sprawie wraku tupolewa wciąż upokarza Polskę i gra nam na nosie – oceniał w "Pulsie Trójki" Mariusz Antoni Kamiński z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wznowią śledztwo dot. nadzoru nad BOR ws. Smoleńska?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 14:16
Sąd uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa domniemanego niedopełnienia obowiązków i niewłaściwego nadzoru nad BOR w 2010 r. przez ówczesnego szefa MSWiA Jerzego Millera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Konfrontacja Macierewicza z Millerem? Tak, ale..."

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 09:02
Artur Dębski, wiceprzewodniczący Ruchu Palikota, twierdzi, że spotkanie dwóch komisji Millera i Macierewicza powinno się odbyć, ale poza kamerami.
rozwiń zwiń