"Zespół Antoniego Macierewicza odniósł sukces"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 09:39
Zdaniem publicysty "Newsweeka" Cezarego Łazarewicza przez działania zespołu Macierewicza wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy w Smoleńsku nie doszło do zamachu, a władze musiały na to zareagować.
Audio
Brzoza, o którą miał zawadzić Tu-154M
Brzoza, o którą miał zawadzić Tu-154MFoto: Włodzimierz Pac/PR

Gość radiowej Trójki publicysta "Newsweeka" Cezary Łazarewicz zapytany o to, dlaczego jego zdaniem prezes PiS nie wziął udziału w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego (RBN) dotyczącym katastrofy smoleńskiej odpowiedział, że Jarosław Kaczyński ma swój zespół Antoniego Macierewicza "przez który przemawia". W tej sprawie - według Łazarewicza - nie ma co liczyć na dialog, czy zrównoważoną debatę między rządem a opozycją, bo stosunek do katastrofy dzieli wyraźnie scenę polityczną i mobilizuje jedną ze stron.
W opinii Michała Szułdrzyńskiego z "Rzeczpospolitej" poruszanie na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego kwestii Smoleńska jest niebezpieczne dla Prawa i Sprawiedliwości ponieważ partia ta usiłuje pokazać, że państwo nic nie robi, by wyjaśnić przyczyny katastrofy. - A tu się okazuje, że coś się dzieje. To psuje narrację - podkreśla i dodaje, że Jarosław Kaczyński nie może sobie pozwolić na uwiarygodnienie tego ciała.
Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>
W opinii Łazarewicza RBN w ogóle nie powinna się zajmować katastrofą smoleńską. - Dziś okazuje się, że zespół Macierewicza odniósł sukces, zdołał do swoich tez przekonać wielu ludzi. Siły rządowe próbują gasić ten pożar, ale na to jest chyba za późno - ocenia. Jego zdaniem trzeba się zastanowić, czy rządowy zespół Jerzego Millera nie powinien dalej funkcjonować, czy prokuratura nie powinna być bardziej aktywna.

Szułdrzyński zgodził się, że zespół Macierewicza odniósł sukces "i dobrze", bo polityka informacyjna prokuratury i innych instytucji zawiodła. W jego opinii reaktywacja komisji Millera nie jest dobrym pomysłem, bo będziemy mieli walka pomiędzy komisjami na przerzucanie się teoriami.
Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiał Krystian Hanke.

Czytaj także

Koziej: wokół Smoleńska dzieje się coś niedobrego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 18:18
- Pojawiają się różne hipotezy, zdjęcia z miejsca katastrofy, problemy z identyfikacją ciał. To są dziwne zjawiska - ocenia szef RBN Stanisław Koziej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niczego nowego nie uzyskamy, jak wrak wróci"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 13:00
Zdaniem szefa klubu parlamentarnego PO Rafała Grupińskiego, wszystkie możliwe próbki do badań zostały już pobrane z wraku Tu-154M przez prokuraturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manipulacja ws. Smoleńska. "Nie ma dowodów"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 12:50
Leszek Miller, szef SLD uważa, że w sprawie katastrofy smoleńskiej nie ma żadnych wpływów z zewnątrz.
rozwiń zwiń