Walka o budżet UE. "Każdy lider ma coś do ugrania"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 08:00
- To co obserwujemy teraz przed szczytem to jest gra polityczna - ocenia Andrzej Stankiewicz.
Audio
Walka o budżet UE. Każdy lider ma coś do ugrania
Foto: sxc.hu

W czwartek w Brukseli rozpoczyna się szczyt UE poświęcony budżetowi na lata 2014-2020. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że Polska ma dostać z unijnej polityki spójności, wspierającej biedne regiony i wyrównującej różnice w rozwoju Unii 72,5 mld euro, czyli ok. 300 mld zł.
Zdaniem publicysty Andrzeja Stankiewicza "to, co obserwujemy teraz przed szczytem to jest gra polityczna". - Każdy lider ma coś do ugrania. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron walczy o to, żeby utrzymać rabat brytyjski, kanclerz Niemiec Angela Merkel ma przed sobą wybory, a dla prezydenta Francji Francois'a Hollande'a to będzie pierwszy taki europejski sprawdzian - wyjaśnia. Stankiewicz ocenia, że z tej perspektywy Polska jest relatywnie małym graczem. - Nasz sukces zależy od tego, jak nam się uda pogodzić nasze interesy z interesami tych krajów - podkreśla.
Jak zauważa Maciej Gdula z "Krytyki Politycznej", w Unii Europejskiej ścierają się dwie tendencje - lansowana przez Wielką Brytanię i Niemcy potrzeba jak największych cięć oraz proponowane przez Francję i Włochy powiększenie budżetu i inwestowanie w rozwój.
Jak podkreśla Stankiewicz obecnie raczej nie mówi się już o cięciach, a o "przesuwaniu pieniędzy". Dodaje, że trzeba pamiętać, że jeśli chodzi o unijny budżet mówimy o bilionie euro, cięcia na poziomie kilkuset miliardów nie mają większego znaczenia przy tak dużej kwocie. Gdula przyznaje, że rzeczywiście kwota jest duża, ale ten wielki tort trzeba podzielić na wiele osób, a każdy chce dostać jak najwięcej.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiał Krystian Hanke.

Czytaj także

Będzie zgoda nad budżetem?”Nowa propozycja Rompuya”

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 09:00
W Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt, na którym europejscy przywódcy spróbują porozumieć się ws. budżetu Wspólnoty na lata 2014-2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cięcie budżetu UE to hipokryzja, schizofrenia"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 07:45
Tnąc unijny budżet, strzelamy sobie w stopę. Dwa przesłania, inwestycje we wzrost i obcinanie inwestycji w budżecie UE są sprzeczne – mówiła europosłanka Danuta Hübner. Ma nadzieję, że budżet uda się mimo wszystko uchwalić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schetyna: z Brukseli wrócimy z tarczą i 300 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 08:32
- Jestem przekonany, że to będzie dobry wyjazd i dobry szczyt dla nas - mówi wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.
rozwiń zwiń