Un "pręży muskuły" czy "woła" o pomoc?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 09:43
- Kim Dzong Un jest przywódcą bardzo młodym i cały czas buduje swoje stanowisko w skostniałej strukturze władz Korei Północnej - mówił w Trójce Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza").
Audio
Miejsce, w którym przeprowadzono próbę atomową
Miejsce, w którym przeprowadzono próbę atomowąFoto: PAP/EPA/YONHAP

Korea Północna potwierdziła pomyślne przeprowadzenie podziemnej próby atomowej. Władze w Phenianie poinformowały, że użyto do tego celu zminiaturyzowanego sprzętu o dużej sile rażenia. Zapewniły, że próbę przeprowadzono w sposób bezpieczny. Wcześniej informowano, że na północy półwyspu wystąpiły wstrząsy, mogące świadczyć o przeprowadzeniu podziemnego testu jądrowego. Rada Bezpieczeństwa ONZ zaplanowała na wtorek nadzwyczajne spotkanie w tej sprawie. Członkowie Rady zapowiadali już wcześniej, że będą domagać się przyjęcia rezolucji o nowych sankcjach wobec komunistycznego reżimu w Phenianie.

Roman Imielski uważa, że próba jest tylko "prężeniem muskułów" przez Korę Północną. - Po pierwsze chodzi o politykę wewnętrzną, Kim Dzong Un jest przywódcą bardzo młodym i cały czas buduje swoje stanowisko w skostniałej strukturze władz. A po drugie, to jest bardzo jasny sygnał dla świata - musicie z nami rozmawiać, musicie nam pomóc. Korea Północna ma bardzo poważne problemy wewnętrzne od dwóch dekad, przeżyła kilka fal głodu. Phenian kosztem społeczeństwa buduje swoją armię - podkreślił dziennikarz "Gazety Wyborczej".

- Wszyscy są jakoś bezsilni wobec Korei Północnej. Sankcje już są wprowadzone i nie skutkują - mówił w Trójce Grzegorz Osiecki. - Możliwe, że młody przywódca chce tylko zamanifestować swoją potęgę, a tak naprawdę sugeruje, że może się dogada ze światem. Boje się, że będziemy mieli do czynienia z takim falowaniem i z kolejnymi próbami przez następne lata. Świat jest bezsilny - zaznaczył publicysta "Dziennika Gazety Prawnej".

Rozmawiał Krystian Hanke.

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.

Czytaj także

Korea przeprowadziła próbę jądrową. "Nadzwyczajne" posiedzenie w ONZ

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 08:15
Rada Bezpieczeństwa ONZ spotka się we wtorek w trybie nadzwyczajnym w związku z kolejną próbą jądrową Korei Północnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Phenian potwierdza: to była próba atomowa!

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 08:20
Korea Północna poinformowała o "pomyślnym przeprowadzeniu podziemnej próby jądrowej". - Użyto do tego celu sprzętu o dużej sile rażenia - czytamy w komunikacie władz w Phenianie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sikorski: to jest zagrożenie dla całego świata

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 10:40
- Sprawa jest bardzo poważna - tak w radiowej Jedynce szef MSZ Radosław Sikorski skomentował północnokoreańską próbę nuklearną, przeprowadzoną minionej nocy.
rozwiń zwiń