"Referendum edukacyjne to chaos". Co zrobi PSL?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 09:37
Renata Kim z "Newsweeka” uważa, że głosowanie posłów za referendum będzie poważnym ciosem dla polskiej edukacji i zniszczy to, co z ogromnym trudem było budowane przez ostanie lata.
Audio
  • Renata Kim z "Newsweeka” i Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej” o referendum edukacyjnym (Trójka/Komentatorzy)
Sejm
SejmFoto: Piotr VaGla Waglowski/Wikimedia Commons

- Gdy dojdzie do referendum to będziemy mieli wielki chaos, który będzie trzeba od nowa porządkować zamiast zająć się ulepszaniem tego co mamy - dodała. Według gościa "Komentatorów" nawet gdyby doszło referendum, to byłby to niepotrzebny wydatek, bo prawdopodobnie referendum okazało by się nieważne.

Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej” liczy na zdrowy rozsądek Polaków. Publicysta wierzy, że jeśli dojdzie do referendum to odrzucą oni wniosek o ustawowy zakaz likwidowania szkół, który według gościa Trójki bardzo utrudniłby zarządzanie edukacją. - W pozostałych sprawach niech się wypowiedzą jak uważają. Jestem bardzo ciekawy, co zrobi PSL. Dwóch posłów tej partii mówi, że są zwolennikami referendum. Przewodniczący klubu PSL Jan Bury mówił, że glosowanie ws. referendum ma wpływ na dalsze działania koalicji. Obecnie słychać zmiękczanie tej wypowiedzi, że kluczowe będzie styczniowe głosowanie w sprawie budżetu - powiedział publicysta.

Posłowie zadecydują o losach wniosku o referendum edukacyjnym. Jedno z pytań dotyczy likwidacji obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Debata na ten temat odbyła się dwa tygodnie temu. Wniosek o referendum popierają: PiS, SLD i Solidarna Polska. Platforma Obywatelska oraz zdecydowana większość PSL-u są przeciwne. Głosowanie w tej sprawie w piątek.

Rozmawiał Krystian Hanke.

to

Czytaj także

Premier: 6-latki muszą iść do szkoły. Rodzice mówią: nie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 20:12
Po blisko dwuipółgodzinnej rozmowie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców ustalono tylko termin następnego spotkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk nauczycieli? Prezes ZNP: jest duży poziom napięcia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 13:25
Związek Nauczycielstwa Polskiego stanowczo sprzeciwia się zaproponowanym przez rząd zmianom w Karcie Nauczyciela. Prezes ZNP - Sławomir Broniarz - mówił w radiowej Jedynce, że jeszcze nie zapadła decyzja odnośnie form protestu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalna infolinia dla rodziców sześciolatków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 15:44
Na infolinii, uruchomionej przez resort edukacji, rodzice będą mogli zgłaszać braki w przygotowaniu szkół do przyjmowania najmłodszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PSL traci cierpliwość? Chaos w koalicji rządzącej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 15:10
Premier zapowiedział na listopad rekonstrukcję rządu. Politycy PSL narzekają na brak dialogu. A przynajmniej jeden z ludowców, były minister rolnictwa Marek Sawicki.
rozwiń zwiń