"UE obiecywała Ukrainie więcej demokracji. To nie uchroni przed kryzysem"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 09:10
Decyzja o tym, że Ukraina zerwała rozmowy z Unią Europejską, jest wynikiem ustaleń pomiędzy Wiktorem Janukowyczem i Władimirem Putinem - uważają goście audycji "Komentatorzy".
Audio
  • Agaton Koziński ("Polska The Times") i Jerzy Domański ("Przegląd") o fiasku rozmów między Ukrainą i Unią Europejską (Komentatorzy/Trójka)
Proeuropejski protest w Kijowie
Proeuropejski protest w Kijowie Foto: EPA/SERGEY DOLZHENKO

- Unii Europejskiej ewidentnie zabrakło lidera i osoby, która jednoznacznie umiałaby wziąć na siebie ciężar prowadzenia negocjacji ze stroną ukraińską. Można odnieść wrażenie, że rolę takiego lidera zaczął odgrywać Aleksander Kwaśniewski, ale pamiętajmy, że on był tylko obserwatorem, który nie został wyposażony w mandat negocjacyjny - powiedział o fiasku rozmów Ukrainy z Unią Europejską Agaton Koziński z "Polska The Times".

Jego zdaniem w procesie przygotowań do podpisania umowy w Wilnie zabrakło silnego głosu opozycji. - Tak naprawdę Janukowycz był sam przy stole w tym sensie, że opozycja ukraińska nie miała wyrazistego silnego lidera, który by umiał stanąć na jej czele - wyjaśnił. Dodał, że szanse na zmianę stanowiska ukraińskiego rządu pojawiły się, gdy w niedzielę na ulice Kijowa wyszło 100 tysięcy Ukraińców, ale w kolejnych dniach protesty nie były już tak liczne.

Zdaniem Jerzego Domańskiego, redaktora naczelnego tygodnika "Przegląd", oferta Unii Europejskiej była dla Ukrainy po prostu za słaba.

- Unia proponowała Ukrainie więcej w sferze werbalnej, w sferze wartości. To były ciągle obietnice, że będzie więcej wolności, więcej demokracji, więcej praworządności. Tym się łatwiej handluje. Natomiast społeczeństwa żyją z pieniędzy. W sytuacji, kiedy Ukrainie groziłby ogromny kryzys gospodarczy w momencie podpisania umów w Wilnie, to wybór jaki miały władze Ukrainy był bardzo trudny - powiedział w audycji "Komentatorzy".

- Kluczowe było spotkanie Wiktora Janukowycza z Władimirem Putinem w Moskwie. Po tym spotkaniu Janukowycz zmienił swoje zdanie. Sugeruje to jakieś zero-jedynkowe ustalenia w cztery oczy, korzystne dla tych dwóch polityków, a nie dla ich państw - dodał Agaton Koziński.

Profesor Roman Kuźniar: Ukraina poniosła porażkę >>>

Komentatorzy odnieśli się także do artykułu w "Polityce" o tym, że kierowany przez Elżbietę Bieńkowską resort rozwoju regionalnego nie ma całościowej wizji kraju i działa zbyt chaotycznie. - Minister Bieńkowska stworzyła bardzo sprawny resort biurokratyczny, który w sposób wzorowy przekłada papierki. Pieniądze ściągamy, ale wydawanie ich budzi wątpliwości - stwierdził Agaton Koziński.

Nie do końca z krytyczną opinią na temat Bieńkowskiej zgodził się Jerzy Domański. - Jeżeli pani Bieńkowska miałaby być wizjonerem i jednocześnie realizatorem, i kontrolerem, to na dobrą sprawę moglibyśmy bardzo mocno ograniczyć skład rządu. Nic nie powinno zdjąć z Donalda Tuska odpowiedzialności za to, żeby państwo miało wizję - wyjaśnił.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .

Rozmawiał Krystian Hanke.

(bk)

Czytaj także

Sto tysięcy ludzi demonstruje w Kijowie. "Ukraina to Europa!”

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 14:26
Manifestanci zajęli niemal całą główną ulicę miasta - Chreszczatyk. Domagają się podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zerwanie przez Ukrainę rozmów z UE może być wygodne dla wielu stron"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 09:26
Ukraina w Unii Europejskiej mogłaby być problemem - uważają goście audycji "Komentatorzy". Dla UE trudna mogłaby też być sytuacja, gdyby wybory na Ukrainie nie odbyły się w sposób demokratyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janukowycz: Ukraina nie da się poniżać!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 21:03
Jestem przekonany, że nie powinniśmy nigdzie być "ubogimi krewnymi" z wyciągniętą ręką. Powinniśmy być silni - oświadczył w wywiadzie dla ukraińskich mediów prezydent Wiktor Janukowycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Kwaśniewski: w Wilnie nie dojdzie do podpisania umowy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 08:26
- Dopóki piłka w grze można oczywiście mieć nadzieję. Będąc jednak realistą uważam, że szanse są w tej chwili bliskie zera - mówił w Jedynce Aleksander Kwaśniewski, były Prezydent RP.
rozwiń zwiń