Tajemnica trzech przybyszy ze Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 09:15
Święto Trzech Króli tradycyjnie jest obchodzone 6 stycznia. Znamy imiona patronów tego święta, ale czy wiemy o nich coś jeszcze? Kim naprawdę byli: królami, magami, mędrcami? Ilu ich było, skąd pochodzili? I wreszcie: co się z nimi stało później?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/Rawpixel.com

święta paryż wigilia choinka śnieg boże narodzenie 1200 free.jpg
Każde święta Bożego Narodzenia są niezwykłe, ale niektóre – szczególnie

Problemy z trzema królami zaczynają się już na początku, gdyż wielu naukowców, biblistów, podaje w wątpliwość historię opisaną w Ewangelii św. Mateusza. Uważają, że jest ona zbyt fantastyczna, zbyt bajkowa, by wydarzyła się naprawdę. Więcej – patroni Święta Trzech Króli wcale nie byli królami! Ewangelia mówi jasno o "magach", a to jest przecież bardzo duża różnica. 


Posłuchaj
41:10 2021_01_06 08_15_17_PR3_Muzyczne_rozmowy.mp3 Kim byli trzej królowie? (Muzyczne rozmowy/Trójka)

– Historia trzech króli bardzo mocno wpisała się w naszą kulturę, i mimo wszelkich wątpliwości, warto się zastanowić nad możliwością takiego wydarzenia – mówi Roman Zając, autor książki "Trzej królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu". I deklaruje: – Osobiście uważam, że to wydarzenie miało miejsce, chociaż oczywiście wyglądało inaczej.

Trzej przybysze ze Wschodu nadeszli w momencie, kiedy Jezus przybył na świat. Obok nich są pasterze, na niebie świeci gwiazda betlejemska... Takie są powszechne wyobrażenia, tak przedstawiają to karty świąteczne, o tym mówią teksty kolęd. 


Trzej królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu. Trzej królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu.

Jednak wg trójkowego gościa tak nie było. – Kiedy przybyli, Jezus mógł mieć już dwa lata. Dlaczego? Ponieważ Herod, wysyłając swoich siepaczy, określił wiek dzieci, które mają być zgładzone na "do dwóch lat". Co oznacza, że nie stało się to bezpośrednio po narodzeniu Jezusa – tłumaczy Roman Zając. – Co więcej: Ewangelia św. Łukasza podaje, że Maryja została już poddana oczyszczeniu w świątyni. To z kolei działo się 40 dni po porodzie, więc przynajmniej tyle miał Jezus – dodaje. 

A kim właściwie byli przybysze? Królami, magami, mędrcami? – W tłumaczeniach, przekładach nigdzie nie znajdziemy "królów", mamy za to "mędrców". Jest to o tyle adekwatne, że chodzi o adeptów, poszukiwaczy mądrości. A dlaczego unika się słowa "magowie"? Bo kojarzy się ono z takimi postaciami jak Gandalf czy Merlin, uprawiającymi czary – wyjaśnia pisarz. – Teraz ma ono konotacje negatywne z punktu widzenia chrześcijańskiego.

Co zobaczyli mędrcy – Betlejem w Polsce (Bovska & Kamil Bednarek)/YouTube Betlejem w Polsce


*** 

Tytuł audycji: Muzyczne rozmowy
Autor: Marcin Witan
Gość: Roman Zając (autor książki "Trzej królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu")
Data emisji: 6.01.2021
Godzina emisji: 8.15

pr

Czytaj także

Norman Davies: historyk zawsze jest częścią własnej historii

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 14:00
– Kosmos nie jest dla mnie ciekawy, bo nie ma tam ludzi, jest pusty. Planeta Ziemia mi wystarczy – przyznaje Norman Davies. Przypominamy rozmowę, jaką z polsko-brytyjskim historykiem przeprowadziła Katarzyna Stoparczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie przyzwyczajaj się: świat jest zmianą

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 07:00
Świat tak bardzo zmienia się na naszych oczach, że właściwie do niczego nie należy się już przyzwyczajać. Latem noszenie maseczek uważaliśmy za przesadne – dziś niemal wszyscy karnie je zakładają; jeszcze w lutym normą w dużych miastach były godziny szczytu – dzisiaj, kiedy pracujemy w domu, nie wiadomo kiedy i gdzie miasto się zakorkuje i czy w ogóle; nie tak dawno w biurach wrzało jak w ulu, teraz w oknach biurowców widać ogłoszenia o wynajmie. Szkoła w domu, święta w wąskim gronie, koncerty, wystawy online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rovaniemi: tu zawsze spotkasz św. Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 23:15
To fińskie miasto leżące prawie dokładnie na granicy Koła Podbiegunowego, najbardziej znane jest z faktu, że jest tam siedziba świętego Mikołaja. Ale akurat o najsławniejszej postaci rozdającej prezenty w audycji Michała Żakowskiego nie mówiono zbyt dużo. Było za to dużo muzyki z tego regionu świata.
rozwiń zwiń