Gitarzysta Niemena: 5 lat z najwybitniejszym wodzem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 18:55
Dorobkiem muzycznym Tomasza Jaśkiewicza można by obdarzyć kilku gitarzystów, a jednak poświęcona mu książka skupia się na współpracy z jednym tylko artystą - Czesławem Niemenem. - Byłem pod komendą wielu wodzów i ten był najwybitniejszym - przyznał w Trójce Jaśkiewicz.
Audio
  • Gitarzysta Niemena: 5 lat z najwybitniejszym wodzem (Trójkowy wehikuł czasu)
Warszawa, 1980. Czesław Niemen w studio nagraniowym Telewizji Polskiej
Warszawa, 1980. Czesław Niemen w studio nagraniowym Telewizji PolskiejFoto: PAP/ Maciej Belina Brzozowski

Gość "Trójkowego wehikułu czasu" grał w Chochołach, Akwarelach, grupie Niemen Enigmatic, współpracował m.in. z Grupą Organową Krzysztofa Sadowskiego, Tadeuszem Woźniakiem i z zespołem Bemibem. Niewiele osób wie jednak, że mało brakowało, aby wybrał w życiu zupełnie inną drogę.

- Na szczęście spotkałem ludzi, którzy mieli do mnie cierpliwość, bo ja byłem bardzo trudnym chłopakiem i bardzo niesterowalnym. Wreszcie, żeby się czegoś w życiu złapać, postawiłem na gitarę. Przed nią miałem momenty bardzo wątpliwe, trudne, wręcz aspołeczne - przyznał rozmówca Jerzego Sosnowskiego.

Ostatecznie jednak Tomasz Jaśkiewicz postawił na muzykę i trafił do zespołu Czesława Niemena, z którym miał m.in. okazję wyjechać na koncerty do Włoch. - Włosi szaleli na punkcie naszej orkiestry i mieliśmy tam naprawdę wielu fanów. Przebijaliśmy we Włoszech sławą amerykańskie zespoły. Czasami sam sobie zazdroszczę, że byłem na tych koncertach - śmiał się muzyk.

I chociaż z Niemenem grał tylko 5 lat, to zdecydował się na wydanie książki zatytułowanej "Byłem gitarzystą Niemena". Dlaczego? - Byłem pod komendą wielu wodzów i ten był najwybitniejszym. Ja nigdy nie grałem swojej muzyki, raczej dokładałem własne nuty do muzyki związanej z osobą jakiegoś artysty - przyznał w Trójce.

Autorem książki jest Witold Górka, który także gościł w "Trójkowym wehikule czasu". Jak mówił, w historii polskiej muzyki rockowej szczególnie ważne są dla niego lata 70. - Już nawet jako dzieciak czułem, że jest gdzieś lepszy świat, a ci muzycy, to przemawiający do mnie z tego świata aniołowie. Przypomniałem sobie o tym wszystkim, kiedy 8 lat temu spotkałem Tomasza. Od początku miałem też poczucie, że on bardzo soczyście opowiada. Do tego mamy do wielu spraw różne podejście, więc bardzo ciekawe było weryfikowanie przeszłości i przytaczanych przez niego historii. Tak powstała książka - opowiadał Witold Górka.

W audycji nadaliśmy następujące piosenki (wszystkie, poza oznaczoną gwiazdką, po raz pierwszy w "Wehikule"):
1.       Chochoły: Uwierz mi (1966) 2'30"
2.       Czesław Niemen (& Akwarele): Wspomnienie (1967) 3'49"
3.       Czesław Niemen: Io senza lei (1969) 3'09"
4.       *Chochoły: Kocham ją (1966) 1'37"
5.       Tadeusz Woźniak: Motyw obsesyjny (1974) 4'39"
6.       Czesław Niemen (& Enigmatic): Aerumnarum plenus (1971) 7'38"
Do usłyszenia za tydzień! - AO & JS

Audycji "

Czytaj także

Czesław Niemen - jego piosenki bez niego nie istnieją

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 05:35
To był niezwykły dzień i niezwykła okazja, a zatem w "Offensywie" pojawili się również niezwykli goście. W 10. rocznicę śmierci Czesława Niemena do studia Trójki zawitali wybitni artyści, by opowiedzieć o Niemenie i jego muzyce.
rozwiń zwiń