X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niekontrolowany świat. Śląsk lat 70.

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 16:45
W innych częściach Polski mówiło się wtedy, że ze względu na związki Edwarda Gierka z Górnym Śląskiem mieszkańcom tego regionu nie brakuje nawet ptasiego mleka...
Audio
  • Rzecz o Śląsku w latach 70. (Trójkowy wehikuł czasu/Trójka)
Częstochowa 11.10.1976. Otwarcie nowej arterii Warszawa-Katowice w 33. rocznicę utworzenia Ludowego Wojska Polskiego. Popularna nazwa drogi łączącej Śląsk ze stolicą - gierkówka
Częstochowa 11.10.1976. Otwarcie nowej arterii Warszawa-Katowice w 33. rocznicę utworzenia Ludowego Wojska Polskiego. Popularna nazwa drogi łączącej Śląsk ze stolicą - gierkówkaFoto: PAP/Adam Urbanek

Tyle, że Gierek pochodził z Zagłębia, nie ze Śląska, a relatywnie wysoka stopa życiowa na Górnym Śląsku wiązała się z dramatycznymi warunkami pracy górników i katastrofą ekologiczną, której skutki odczuwane są do dziś. I z jakiegoś też powodu właśnie tam najostrzej protestowano przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. O tych właśnie okolicznościach rozmawialiśmy w naszej audycji.

Jak mówił redaktor Jan Mazurkiewicz, w tamtych latach nie myślano o ekologii. - Trudno byłoby znaleźć rzekę, która byłaby czysta. Wszystkie zakłady, które miały taką możliwość, puszczały do rzek co tylko się dało. Nikt nie kontrolował smogu, nikt właściwie niczego nie kontrolował - wspomina gość Jerzego Sosnowskiego.

W "Trójkowym wehikule czasu" muzycznie towarzyszyły nam same rewelacje: nagrania górnośląskich zespołów rockowych, z których tylko jeden zdobył sławę od razu, drugi - po kilku latach, a pozostałe dwa, które prezentowaliśmy, znane są zapewne tylko koneserom oraz ludziom, którzy mieszkali wtedy w tamtym regionie i mieli wówczas kilkanaście lub dwadzieścia kilka lat.

Dziś przedstawiliśmy następujące nagrania (wszystkie - po raz pierwszy w Wehikule):

1. SBB: Dla Egona (1975) 3'09"

2. Apokalipsa: Bieg ku promieniom słońca (1976) 4'40"

3. Krzak: Skid Row (1977) 3'01"

4. Kwadrat: Polowanie na leśniczego (1979) 5'07"

5. SBB: Dzień na giełdzie (1976) 3'33"

***

Tytuł audycji: Trójkowy wehikuł czasu
Autorzy: Jerzy Sosnowski
Gość: Jan Mazurkiewicz
Data emisji: 6.12.2014
Godzina: 15.05

(fbi/mk)

Czytaj także

Śląskie wspomnienia, czyli kiełbasa i generał de Gaulle

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 16:53
Tym razem "Trójkowy wehikuł czasu" przeniósł nas na Śląsk lat 60. Przewodnikiem po świecie przeszłości był redaktor Jan Mazurkiewicz.
rozwiń zwiń