X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lem obok Wojtyły - tajemnica sukcesu "Tygodnika Powszechnego"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 18:11
- W latach 70. dla młodych inteligentów była to lektura obowiązkowa, bez względu na światopogląd. A siłą "Tygodnika Powszechnego" byli między innymi skrajnie różni ideowo autorzy - opowiada Adam Szostkiewicz.
Audio
  • Adam Szostkiewicz opowiada o historii "Tygodnika Powszechnego" (Trójkowy wehikuł czasu)
Kraków, 1996 r. Redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego Jerzy Turowicz i odznaczony Orderem Orła Białego pisarz Stanisław Lem
Kraków, 1996 r. Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Jerzy Turowicz i odznaczony Orderem Orła Białego pisarz Stanisław LemFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Obecny dziennikarz tygodnika "Polityka" przepracował w "Tygodniku Powszechnym" ("TP") 11 lat. Wcześniej był oczywiście jego czytelnikiem. - Ale nie szukałem informacji o Kościele, interesowały mnie raczej inne tematy, których też było sporo - przyznaje Adam Szostkiewicz.

Gość Trójki wspomina m.in. lata komunizmu, w których "Tygodnik Powszechny" musiał mieć państwową koncesję na ukazywanie się. - Natomiast ci, którzy go tworzyli od 1945 roku mieli świadomość ceny, jaką trzeba płacić za istnienie. I podejmowali rodzaj gry z władzą, żeby utrzymać pismo w sposób moralnie akceptowalny. To pewnie trudne do pojęcia dla pokolenia wychowanego w kulturze wolności słowa - przyznaje dziennikarz.

W "TP" publikowali m.in.: późniejszy papież, ks. Karol Wojtyła, ale też np. zdeklarowany ateista Stanisław Lem.  Pod kierownictwem Jerzego Turowicza "TP" starał się być czymś w rodzaju legalnego pisma opozycyjnego w kraju, w którym opozycja była nielegalna. Za swoją pozycję płacił… malejącym nakładem (ograniczanym przez władze). W początkach lat 80. prenumeratę "TP" można było tylko odziedziczyć po zmarłym czytelniku!

W audycji nadaliśmy następujące nagrania (z gwiazdką - prezentowane już kiedyś w "Wehikule"):

1.       Szwagry: Ulica sztuczna (1965) 3'00"

2.       Skaldowie: Sady w obłokach (1968) 2'23"

3.       Marek Grechuta: Wędrówka (LIVE 1973) 4'21"

4.       Anawa: Uwierz w nieznane (1973) 6'03"

5.       *Laboratorium: Pięciobój nowoczesny (cz. 1: Przebieg niekontrolowany) (1976) 6'06"

***

Tytuł audycji: Trójkowy wehikuł czasu
Autorzy: Jerzy Sosnowski
Gość: Adam Szostkiewicz (tygodnik "Polityka")
Data emisji: 20.12.2014
Godzina: 15.05

(ei)

Czytaj także

Jerzy Turowicz: robić to samo, tylko lepiej

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 05:55
– On się zawsze uśmiechał, a jednocześnie się wyczuwało, że istnieje ta jego strefa samotna – mówił o Jerzym Turowiczu w 1999 roku pisarz prof. Zygmunt Kubiak. Mija 15 lat od śmierci wielkiego redaktora "Tygodnika Powszechnego", choć dla przyjaciół po prostu człowieka, który emanował dobrocią i spokojem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieprzemądrzała mądrość. 15. rocznica śmierci Jerzego Turowicza

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 15:15
Redaktor i publicysta podejmujący najważniejsze dla Kościoła i Polski tematy, działacz katolicki i członek międzynarodowych organizacji, rozmówca i korespondent Papieża... 15 lat temu zmarł Jerzy Turowicz, przez ponad pół wieku redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego".
rozwiń zwiń