Lem obok Wojtyły - tajemnica sukcesu "Tygodnika Powszechnego"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 18:11
- W latach 70. dla młodych inteligentów była to lektura obowiązkowa, bez względu na światopogląd. A siłą "Tygodnika Powszechnego" byli między innymi skrajnie różni ideowo autorzy - opowiada Adam Szostkiewicz.
Audio
  • Adam Szostkiewicz opowiada o historii "Tygodnika Powszechnego" (Trójkowy wehikuł czasu)
Kraków, 1996 r. Redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego Jerzy Turowicz i odznaczony Orderem Orła Białego pisarz Stanisław Lem
Kraków, 1996 r. Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Jerzy Turowicz i odznaczony Orderem Orła Białego pisarz Stanisław LemFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Obecny dziennikarz tygodnika "Polityka" przepracował w "Tygodniku Powszechnym" ("TP") 11 lat. Wcześniej był oczywiście jego czytelnikiem. - Ale nie szukałem informacji o Kościele, interesowały mnie raczej inne tematy, których też było sporo - przyznaje Adam Szostkiewicz.

Gość Trójki wspomina m.in. lata komunizmu, w których "Tygodnik Powszechny" musiał mieć państwową koncesję na ukazywanie się. - Natomiast ci, którzy go tworzyli od 1945 roku mieli świadomość ceny, jaką trzeba płacić za istnienie. I podejmowali rodzaj gry z władzą, żeby utrzymać pismo w sposób moralnie akceptowalny. To pewnie trudne do pojęcia dla pokolenia wychowanego w kulturze wolności słowa - przyznaje dziennikarz.

W "TP" publikowali m.in.: późniejszy papież, ks. Karol Wojtyła, ale też np. zdeklarowany ateista Stanisław Lem.  Pod kierownictwem Jerzego Turowicza "TP" starał się być czymś w rodzaju legalnego pisma opozycyjnego w kraju, w którym opozycja była nielegalna. Za swoją pozycję płacił… malejącym nakładem (ograniczanym przez władze). W początkach lat 80. prenumeratę "TP" można było tylko odziedziczyć po zmarłym czytelniku!

W audycji nadaliśmy następujące nagrania (z gwiazdką - prezentowane już kiedyś w "Wehikule"):

1.       Szwagry: Ulica sztuczna (1965) 3'00"

2.       Skaldowie: Sady w obłokach (1968) 2'23"

3.       Marek Grechuta: Wędrówka (LIVE 1973) 4'21"

4.       Anawa: Uwierz w nieznane (1973) 6'03"

5.       *Laboratorium: Pięciobój nowoczesny (cz. 1: Przebieg niekontrolowany) (1976) 6'06"

***

Tytuł audycji: Trójkowy wehikuł czasu
Autorzy: Jerzy Sosnowski
Gość: Adam Szostkiewicz (tygodnik "Polityka")
Data emisji: 20.12.2014
Godzina: 15.05

(ei)

Czytaj także

Jerzy Turowicz: robić to samo, tylko lepiej

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 05:55
– On się zawsze uśmiechał, a jednocześnie się wyczuwało, że istnieje ta jego strefa samotna – mówił o Jerzym Turowiczu w 1999 roku pisarz prof. Zygmunt Kubiak. Mija 15 lat od śmierci wielkiego redaktora "Tygodnika Powszechnego", choć dla przyjaciół po prostu człowieka, który emanował dobrocią i spokojem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieprzemądrzała mądrość. 15. rocznica śmierci Jerzego Turowicza

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 15:15
Redaktor i publicysta podejmujący najważniejsze dla Kościoła i Polski tematy, działacz katolicki i członek międzynarodowych organizacji, rozmówca i korespondent Papieża... 15 lat temu zmarł Jerzy Turowicz, przez ponad pół wieku redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego".
rozwiń zwiń