Lata mijają, a kino wciąż jest młode

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lata mijają, a kino wciąż jest młode
"Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy to jeden z filmów, które opierają się upływowi czasu Foto: materiały promocyjne

W "Trójkowym wehikule czasu" rozmawialiśmy o kinie lat. 60. i 70. Inspiracją do naszej rozmowy była książka ks. Andrzeja Lutra pt. "Kino wiecznie młode".

Posłuchaj

Ksiądz Andrze Luter o kinematografii doby PRL (Trójkowy wehikuł czasu)
+
Dodaj do playlisty
+

Kiedyś to się chodziło do kina (bywało, że w warunkach trudnych dziś do pojęcia)... Nieraz na polskie filmy, które potrafiły wzbudzać żywe dyskusje: czasami w prasie, częściej (zwłaszcza w okresie politycznych przesileń) jedynie między znajomymi. Byli twórcy, którym pokolenie kinomanów z lat 60. i 70. wiele zawdzięcza. Niekiedy o tym zapominamy, czy to dlatego, że po 1989 roku nie mają już tak dobrego kontaktu z publicznością, czy to dlatego, że części z nas nie podobają się ich późniejsze wybory ideowe, czy też wreszcie dlatego, że odeszli i rzadko wracamy do ich twórczości. A jednak: "Jak być kochaną" i "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hasa, "Popiół i diament", "Popioły", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy, "Struktura kryształu", "Życie rodzinne", "Iluminacja" i "Barwy ochronne" Zanussiego, "Potop" Jerzego Hoffmana, "Rejs" Marka Piwowskiego, "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego - to filmy, które do dziś ogląda się z emocjami.

Ta lista powinna być dłuższa, ale ograniczyliśmy się do tytułów, o których pisze w swojej książce pt. "Kino wiecznie młode" znany już z "Trójkowego wehikułu czasu" ks. Andrzej Luter. O niektórych z nim rozmawiliśmy, a towarzyszyła nam muzyka z polskich filmów tamtej epoki, chwilami dość odległa od piosenek, zazwyczaj nadawanych w naszej audycji, ale chwilami zaskakująco im bliska...

Nadaliśmy następujące utwory (z gwiazdką - nadawane już kiedyś w Wehikule):
 
1.    *Czerwone Gitary: Dozwolone od lat osiemnastu (1968) 2'21"
2.    Utwór z filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" (kompozycja Krzysztofa Pendereckiego, 1964) 2'40"
3.    Ewa Wanat: Bossa nowa z Polowania na muchy (kompozycja Andrzeja Korzyńskiego, 1969) 3'01"
4.    Krystyna Janda (z towarzyszeniem Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego): Ballada o Janku Wiśniewskim / Piosenka z filmu "Człowiek z żelaza" (1980) 2'01"
5.    Muzyka z filmu "Iluminacja" (kompozycja Wojciecha Kilara, 1973) 0'34"
6.    W drogę / Muzyka z filmu "W pustyni i w puszczy" (kompozycja Andrzeja Korzyńskiego, 1973) fragm. 1'30"
7.    * Dwa plus Jeden: Gwiazda dnia / piosenka z serialu tv "W pustyni i w puszczy" (kompozycja Andrzeja Korzyńskiego, 1974) 2'08"
 
Zapraszamy za tydzień - AO & JS

***

Tytuł audycji: Trójkowy wehikuł czasu

Prowadzi: Jerzy Sosnowski

Goście: ks. Andrzej Luter

Data emisji: 6.06.2015

Godzina: 15.05

mp/iwo

Polecane