X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rozśpiewany PRL i kobiety, które zdobyły sceny

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 18:28
Marta Mirska, Maria Koterbska, Regina Bielska, Natasza Zylska, Rena Rolska, Ludmiła Jakubczak, Hanna Rek, Joanna Rawik. Jak wyglądały ich świetlane kariery? Jak potoczyło się ich życie? I co niektóre z nich robią dziś?
Audio
  • Emilia Padoł opowiada o gwizdach sceny muzycznej PRL (Trójkowy wehikuł czasu/ Trójka)
Maria Koterbska (jedna z bohaterek książki) okazała się śpiewać zbyt... nowocześnie. Za coś, co nazwano szwingowaniem dostała zakaz występów radiowych
Maria Koterbska (jedna z bohaterek książki) okazała się śpiewać zbyt... nowocześnie. Za coś, co nazwano "szwingowaniem" dostała zakaz występów radiowych Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ nac.gov.pl

O tym wszystkim w swojej książce "Piosenkarki PRL-u" napisała Emilia Padoł. Autorka w Trójce przekonywała, że każda z tych opowieści jest barwna i pasjonująca.

Wyjątkowa na tle bohaterek jest jej zdaniem Marta Mirska. - Bo ona niesie ze sobą przedwojenną estetykę, jeżeli chodzi o interpretację, i umiłowanie wszystkiego, co sentymentalne. Była bardzo charakterystyczna i dlatego jest łącznikiem z zupełnie innym światem. Ona rozpoczęła historię polskiej rozrywki powojennej - mówiła Emilia Padoł. Mirska była jednak przy tym wszystkim jednak kobietą z krwi i kości. Świadczy o tym choćby groteskowa - jak mówił prowadzący audycję Jerzy Sosnowski - ale krwawa awantura o piosenkę "Pierwszy siwy włos".

Więcej na ten temat usłyszeć można w dołączonym dźwięku. Tam też wiele piosenek z epoki, o której mówiliśmy oraz archiwalne nagrania na których brzmią głosy niektórych dam polskiej sceny muzycznej.

W audycji nadaliśmy następujące piosenki:
 
1.    Marta Mirska: Rendez-vous (1947) 2'56"
2.    Marta Mirska: Rozstanie z morzem (1957) 3'06"
3.    Maria Koterbska: Brzydula i rudzielec (1954) 3'14"
4.    Maria Koterbska: Chico chico (1959) 2'40"
5.    Natasza Zylska: Plamy na suficie (1958) 3'16"
6.    Natasza Zylska: Kasztany (1957) 3'47" (fragment; całość będzie za tydzień)
Do usłyszenia! - AO & JS

***

Tytuł audycji: Trójkowy wehikuł czasu
Przygotowali: Jerzy Sosnowski, Agnieszka Obszańska
Gość: Emilia Padoł (autorka książki "Piosenkraki PRL-u")
Data emisji: 30.01.2015
Godzina: 15.05

ei/gs

Czytaj także

Universam "Grochów", czyli Mister Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 16:00
W "Trójkowym wehikule czasu" przenieśliśmy się w lata 70., gdy Universam "Grochów" był największym centrum handlowym stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Komeda. Jak miłość pokonała laryngologię

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 20:20
- Był świetnie zapowiadającym się laryngologiem. Dostał propozycję kontynuowania studiów w Pradze, w jednej z najlepszych klinik laryngologicznych w Europie. Przeważyły jednak dwie miłości - do jazzu i Zosi - opowiada w Trójce Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej Trzcińskiej, współautor książki "Nietakty".
rozwiń zwiń