Tato, kup mi dżinsy, proszę!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 15:42
Tytułowy apel, wyśpiewany w 1966 roku przez Karin Stanek, wyrażał marzenia tysięcy polskich nastolatków o spodniach - symbolu zachodniego stylu życia.
Audio
  • Kultowe przedmioty lat 60. (Trójkowy Wehikuł Czasu)

Bohaterami kolejnej audycji "Trójkowy wehikuł czasu", zabierającej nas co piątek w epokę big beatu, były kultowe przedmioty tego okresu. W trójkowym studiu Jerzy Sosnowski, wspólnie z prof. Małgorzatą Szpakowską, historykiem kultury i współautorką książki "Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach", analizowali kulturowe znaczenie rzeczy takich, jak dżinsowe spodnie, pralka Frania i gramofon Bambino.

 - Dżinsy były u nas przedmiotem marzeń z tego powodu, że ich nie było. Można je było zdobyć, jeżeli ktoś miał kontakty z zagranicą, można je było kupować w Peweksie za dolary, no i można było je kupić na ciuchach za dość duże pieniądze, ale dobranie rozmiaru fasonu etc. było dość skomplikowane. Stąd też dżinsy były wyznacznikiem statusu – mówiła prof. Szpakowska.

Ciekawym wątkiem w rozmowie był wpływ, jaki strukturę ówczesnych rodzin wywarła pralka Frania. W pewnym sensie, urządzenie przyczyniło się do rozwoju singlowego stylu życia.

- Frania odegrała ważną rolę w procesie indywidualizacji. Pranie przed pojawieniem się pralek było przedsięwzięciem skomplikowanym. Jedna osoba nie była w stanie sobie z tym poradzić. To była kwestia przynoszenia wody, często węgla, żeby tę wodę zagrzać itd. Dzięki pojawieniu się pralki, pranie,  przedsięwzięcie, które do tej pory organizowało życie całej rodzinie, stało się zajęciem jednoosobowym – podkreślała prof. Szpakowska.

W audycji tradycyjnie już mogliśmy posłuchać archiwalnych materiałów radiowych. "Trójkowy Wehikuł Czasu" zabrał nas m.in. do zakładów tekstylnych produkujących bistor, czyli polski odpowiednik zagranicznej krępliny (reportaż z 1972 roku) oraz na Pustynię Błędowską, gdzie w 1961 roku odbyły się polskie próby rakietowych lotów w przestrzeń kosmiczną (fragment audycji z 16 kwietnia 1961 roku).

 

 

Audycji "Trójkowy wehikuł czasu" można słuchać w każdy piątek o godz. 12.00.

 

(bch)

Czytaj także

Wspomnienie o Karin Stanek

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 15:52
Z Czerwono-Czarnymi Karin zjeździła pół Europy. Wystąpiła także w USA i Kanadzie. Kiedy przyszło jej pożegnać się z zespołem, czuła ogromny żal i rozczarowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wehikułem w big beatowe czasy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 12:45
W programie wycieczki wspomnienie o Kasi Sobczyk, wyprawa do "grającej spółdzielni" oraz fragmenty audycji młodzieżowych z lat 60.
rozwiń zwiń