Złote czasy Orłów Górskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 15:55
Życie w PRL-u nie było łatwe, ale Polacy czuli się dużo lepiej kiedy nasi piłkarze odnosili sukcesy i zdobywali medale.
Audio

Jerzy Sosnowski oraz Stefan Szczepłek, dziennikarz sportowy „Rzeczpospolitej” przenieśli się do lat siedemdziesiątych kiedy nasz futbol odnosił największe sukcesy na arenie międzynarodowej.

Wszystko zaczęło się od słynnego pojedynku w roku 1970 między Górnikiem Zabrze i AS Roma w półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów. Ponieważ regulamin rozgrywek skonstruowany był inaczej niż teraz, po dwóch nierozstrzygniętych meczach rozegrano dodatkowe spotkanie na neutralnym terytorium. Trzeci mecz w Strasburgu także zakończył się remisem i o awansie do finału zadecydował los, czyli rzut monetą. Jak stwierdził Stefan Szczepłek, tym razem szczęście sprzyjało Polakom i to oni awansowali do finału.

Po sukcesie Górnika przyszedł czas na reprezentację. Dwa lata później, w roku 1972, nasi piłkarze zostali mistrzami olimpijskimi w Monachium. Szczepłek przypomniał, że niewiele brakowało, abyśmy w ogóle nie awansowali do finału igrzysk w Monachium. W eliminacjach przegraliśmy w Starej Zagorze mecz z Bułgarami i choć w rewanżu wygraliśmy potem 3:0, musieliśmy cierpliwie czekać na wyniki późniejszego spotkania Bułgarii z Hiszpanią.

– Chodziło o to, aby Hiszpanie w ostatnim meczu urwali punkt Bułgarom. To było niemożliwe, bo w pierwszym spotkaniu przegrali 0:8. To była różnica klas. Ale stał się cud, bo Hiszpanie zremisowali 3:3 i dowiedzieliśmy się, że jedziemy na igrzyska olimpijskie – powiedział.   

Przypomniano późniejszy sukces na olimpiadzie, zwycięski remis na Wembley oraz największy sukces naszej drużyny  – srebrny medal na mistrzostwach świata w Monachium.

- Mogliśmy wtedy zostać mistrzami świata, ale szczęście nas upuściło – wspominał tamte czasy Stefan Szczepłek.  

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć „Złote czasy Orłów Górskiego” w boksie "Posłuchaj".


(miro)

Czytaj także

Górnik Zabrze

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 12:13
Jesienią kibice zabrzańskiego Górnika zobaczą zupełnie nowy zespół. Po awansie do ekstraklasy z klubem pożegnało się 11 piłkarzy, a zatrudniono 12. Za transfery odpowiadał nowy dyrektor sportowy Tomasz Wałdoch, były gracz tej drużyny i reprezentacji
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Legii Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 18:54
Na stadionie Legii otwarto muzeum stołecznego klubu. Zwiedzający obejrzą w nim m.in. wybrany przez kibiców model pomnika Kazimierza Deyny.
rozwiń zwiń