Szalone lata sześćdziesiąte

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 17:03
Lata 60. to początek rewolucji obyczajowej i czas mini spódniczek. Ideałem kobiecej urody zostaje brytyjska modelka Twiggy, a na męską wyobraźnię działają Brigitte Bardot oraz Jane Fonda.
Audio

Loty pierwszych rakiet kosmicznych w latach sześćdzesiątych i wizja dalekich podróży pozaziemskich wyzwalają wyobraźnię ludzi. Wpływają też na wygląd kobiet i modę.

-  Kobieta ma wyglądać tak, żeby było jej wygodnie w rakiecie, żeby mogła się poruszać jak stewardesa i godnie reprezentowała ludzkość na innej planecie – mówi ze śmiechem Monika Małkowska, artystka, krytyk sztuki i historyk mody.  

Dodaje, że początek lat 60. to czas odchudzania. – Ciężkie, biodrzaste i piersiaste kobiety z lat 50. gwałtownie wysmuklały. Z dojrzałych kobiet w rozkwicie, punkt ciężkości przenosi się na młodziutkie dziewczyny, które jeszcze nie mają za bardzo biustu i bioder. Mają za to długie nogi i wielkie przepastne oczy – tłumacz.

Z damskiej garderoby znikają gorsety, pasy do pończoch i ciężkie biustonosze. Pojawiają się za to rajstopy, dzięki, którym można bez skrępowania nosić mini spódniczki. Lata 60. to też zachwyt sztucznymi tworzywami.

Ideały kobiecej urody tamtych lat to patykowata brytyjska modelka Twiggy, która karierę  zaczyna w wieku 16 lat. Na wyobraźnię masową działają Brigitte Bardot  i Jane Fonda.

W Polsce ulice są jeszcze szare. Lepsze ciuchy, te z Zachodu kupuje się na bazarach. Wyrocznią w sprawach mody staje się miesięcznik „Ty i ja”. Na jego łamach można się  zapoznać się z najnowszymi trendami w światowej modzie prosto z Paryża. Pionierami fotografii modowej są Tadeusz Rolke, Andrzej Wiernicki oraz Władysław Pawelec, a styl dyktuje państwowa „Moda Polska”.

Początek lat 70. to powiew nowości. W warszawskim Juniorze otwarto pierwszy sklep Hofflandu. Można w nim kupić kolekcje Barbary Hoff. Dziewczyny zaczynają nosić spodnie. Wszyscy poszukują jeansów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Aby to uczynić wystarczy kliknąć "Szalone lata sześćdziesiąte" w boksie "Posłuchaj".

Audycji "Trójkowy Wehikuł Czasu" można słuchać w piątek o 12.00.

(miro)