X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wolność była w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 16:50
- Kościół to było miejsce azylu, gdzie człowiek czuł się sobą, gdzie mógł się czuć prawdziwie - mówi Cezary Gawryś, publicysta "Więzi" o roli świątyń katolickich w PRL-u.
Audio

- Pewien wybitny polski socjolog napisał kiedyś prowokacyjnie, że jego zdaniem Duch Święty powiał w XX wieku dwukrotnie: raz podczas obrad II Soboru Watykańskiego, drugi raz podczas... festiwalu Woodstock w 1969 r. - pisze Jerzy Sosnowski, prowadzący "Trójkowy wehikuł czasu".

Audycja tym razem bada specyficzną sytuację Kościoła Katolickiego w PRL-u. Świątynie były w tamtych czasach wymiarem wolności wewnętrznej.

- Kościół to było miejsce azylu, gdzie człowiek czuł się sobą, gdzie mógł się czuć prawdziwie - mówi Cezary Gawryś, publicysta "Więzi" - To było miejsce ciszy, miejsce milczenia, gdzie nie było kłamstwa, nie było propagandy. To było miejsce przyjazne człowiekowi.

Duchowni walczyli wtedy o prawa społeczeństwa, o prawo do życia zgodnie ze swoimi przekonaniami.

- Były to czasy, kiedy gdy ktoś chciał pełnić jakiekolwiek funkcje kierownicze w swoim zawodzie, musiał ukrywać swoją wiarę - mówi Gawryś.

Napięcie między państwem, a Kościołem zwiększyło się jeszcze po słynnej wypowiedzi biskupów polskich do biskupów niemieckich w 1965 roku: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

W archiwach Polskiego Radia zachował się nagrany spór dotyczący tego wydarzenia między Jerzym Turowiczem, naczelnym "Tygodnika Powszechnego", a Władysławem Gomułką. Sekretarz partii wygłosił płomienne, improwizowane (tzn. nie czytane z kartki!) przemówienie. Archiwalne nagranie wyemitowane zostało w audycji Jerzego Sosnowskiego.

Cezary Gawryś był naocznym świadkiem centralnych obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 roku (podczas gdy władze urządzały równolegle konkurencyjne obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego). Bardzo ważną postacią tamtych wydarzeń był kardynał Stefan Wyszyński.

- On był autorytetem autentycznie religijnym. Odnosił ludzi do Boga - mówi Cezary Gawryś.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Trójkowy wehikuł czasu" można słuchać w każdy piątek tuż po 12.00. Zapraszamy.

usc