Czytelnictwo w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 11:43
Tym razem "Trójkowym wehikułem czasu" cofamy się o kilkadziesiąt lat plus jeden miesiąc, gdyż to w maju odbywały się w PRL-u rokrocznie Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy.
Kiermasz książki
Kiermasz książki Foto: fot. flickr.com/Brian Giesen/lic.CC BY 2.0

A w ich ramach organizowano w wielu miastach Polski kiermasze. Wydaje się, że w tych czasach zainteresowanie literaturą było większe, a rola pisarza ważniejsza niż dziś. Na kiermaszach o niektóre tytuły odbywały się prawdziwe bitwy… Ale może wynikało to jedynie z niedoboru innych rozrywek i autorytetów?

O tym właśnie będziemy rozmawiać z Wiesławem Uchańskim, prezesem wydawnictwa Iskry, a towarzyszyć nam będą fragmenty archiwalnych audycji, w których usłyszymy m.in. Antoniego Słonimskiego i Kazimierza Brandysa…

Zaś muzycznie "Wehikuł" wypełnią (z jednym wyjątkiem) utwory do tekstów, których autorami byli poeci, m.in. Cyprian Norwid, Ireneusz Iredyński i Ryszard Milczewski-Bruno. Nie będzie to jednak tzw. poezja śpiewana!

Zapraszamy w sobotę tuż po godz. 18.00,

Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski

Czytaj także

Historie PRL-u. "Ucieczki specjalnego znaczenia"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 06:00
Uciekali przez zieloną granicę ukryci w skrytkach wagonów, ciężarówek. Skakali ze stojących na redzie statków. Porywali kutry i samoloty. Przekupywali wartowników, kolejarzy, milicjantów, marynarzy. Kto? Uciekinierzy PRL-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Winnetou, Bonanza i polski rock and roll

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 12:11
W końcu lat 80. Ministerstwo Oświaty postanowiło zachęcić młodzież do czytania, wprowadzając do lektur szkolnych opowiadania amerykańskie Henryka Sienkiewicza, które miały prawo kojarzyć się dzieciom z westernami.
rozwiń zwiń