X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jednośladem do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 12:11
Z racji ukazania się pięknego, półalbumowego wydania książki "Motocykle w PRL. Rzecz o motoryzacji i nie tylko” pióra Tomasza Szczerbickiego, powrócimy w najbliższym "Wehikule" do tematu, którego dotknęliśmy w naszej audycji półtora roku temu.
Jedna z ilustracji w książce Tomasza Szczerbickiego Motocykle w PRL. Rzecz o motoryzacji i nie tylko
Jedna z ilustracji w książce Tomasza Szczerbickiego "Motocykle w PRL. Rzecz o motoryzacji i nie tylko” Foto: fot. mat. promocyjne/tomasz-szczerbicki.pl

A zatem: jakie były w Polsce lat 60. i 70. JEDNOŚLADY? Ile kosztowały, jak się je kupowało i utrzymywało, skąd brało się benzynę (stacji benzynowych było czterokrotnie mniej niż dzisiaj, całodobowych prawie w ogóle)? W jakich okolicznościach motocykl zmienił się z obiektu westchnień w pojazd pogardzany (żeby znów, dzisiaj, stać się przedmiotem marzeń)?

/

O tym będziemy rozmawiać z Tomaszem Szczerbickim, słuchając oczywiście fragmentów audycji archiwalnych oraz piosenek, wśród których znajdą się co najmniej dwie perełki. Pierwszą stanowić będzie cover przeboju "Reach Out (I’ll Be There)", który powstał w 1966 roku, ale rozsławiła go znowu (także w polskich dyskotekach lat 70.) Gloria Gaynor – u nas wykona go z towarzyszeniem zespołu Tarpany imigrant z Francji, używający pseudonimu Rene Glaneau, nota bene chyba najstarszy z prezentowanych w "Wehikule" artystów (ur. 1928, zm. 1997). Druga perełka – to świetna funkowa piosenka Haliny Frąckowiak z przełomu lat 1976/1977, z niejasnego powodu nigdy nie zremasterowana, nie przeniesiona na CD, i chyba przez to kompletnie zapomniana.
Zapraszamy, jak zwykle w sobotę po osiemnastej

Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski

Czytaj także

Marzenia o czterech kółkach

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2011 21:12
W latach sześćdziesiątych tylko nielicznych Polaków stać było na własny samochód. Już posiadanie motocykla było czymś nobilitującym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowy Rower Czasu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 13:08
Ta majowa impreza elektryzowała cały kraj. W porze, kiedy radio i telewizja nadawały relacje – wyludniały się ulice, jak w czasie telewizyjnej Kobry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Winnetou, Bonanza i polski rock and roll

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 12:11
W końcu lat 80. Ministerstwo Oświaty postanowiło zachęcić młodzież do czytania, wprowadzając do lektur szkolnych opowiadania amerykańskie Henryka Sienkiewicza, które miały prawo kojarzyć się dzieciom z westernami.
rozwiń zwiń