W radiu o miłości do telewizji

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 11:01
Dawno, dawno temu, gdy jeszcze nie każda sobota była wolna, w Programie 2 Telewizji Polskiej (a wkrótce w Programie 1), właśnie w (nieliczne) wolne soboty pojawił się blok audycji, który przytrzymywał przed telewizorami miliony Polaków.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Zatytułowany był "Studio 2”. Dziś pewnie trudno byłoby zrozumieć tę fascynację – ale wówczas naprawdę widzowie woleli, zamiast pójść na spacer, śledzić komentarze trójki prowadzących (Bożeny Walter, Edwarda Mikołajczyka i Tomasza Hopfera, którego po pewnym czasie zastąpił Tadeusz Sznuk) i czekać na kolejne atrakcje na antenie.
Wśród tych ostatnich warto wyliczyć: seriale "Kosmos 1999” i "Rewolwer i melonik”; "Muppet Show”; "Kabarecik” Olgi Lipińskiej; "Godzinę z Aleksandrem Bardinim”, talk-show (przypominający dzisiejsze!) pt. "Wszystko za wszystko” … i wiele innych. Co najdziwniejsze, zaledwie minęły lata 70., czar jakby prysł i telewizja, nie bez powodu, została uznana za złowrogą siłę, wciskającą Polakom hasła "Polak potrafi” i inne, określane niebawem mianem |propagandy sukcesu”.
Miłość do TVP skończyła się na wiele lat (może na zawsze). A jednak starsi słuchacze, gdy zabrzmi sygnał "Studia 2”, zapewne się wzruszą… A młodsi, w co trudno wątpić, wysłuchają naszej opowieści z niedowierzaniem (na przykład o tym, na jakich warunkach sprowadzono do Polski na 48 godzin największą ówczesną gwiazdę muzyki pop: zespół Abba).
O tym szczególnym przedsięwzięciu telewizyjnym, skupiającym wtedy ogromną widownię, będziemy rozmawiali z red. Edwardem Mikołajczykiem , który współprowadził Studio 2. A towarzyszyć nam będą, jak zwykle, archiwalia Polskiego Radia, oraz muzyka z epoki, m.in. zapomniane, a kiedyś ekscytujące nagranie Budki Suflera, oraz utwór, który wprawdzie sygnował zespół Maanam, jednak nie muzycy zespołu Maanam go nagrali…
W dzisiejszej audycji nadaliśmy następujące utwory (wszystkie poza ostatnią – po raz pierwszy w "Wehikule"):
1.      Budka Suflera: Biały demon (1974) 3’00”
2.      Alibabki: Odkładana miłość (1975) 3’46”
3.      Halina Frąckowiak (& SBB): Wzejdę polnym makiem (1977) 3’43”
4.      Maanam: Chcę ci powiedzieć (1979) 2’36”
5.      Abba: Arrival (1976) 3’00”
6.      SBB: Cięcie (1974) 6’03”
Do usłyszenia za tydzień, w sobotę o godz. 15.00 – AO & JS