Czasopisma i książki w drugim obiegu

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2012 01:04
W połowie lat siedemdziesiątych w Polsce pojawiły się czasopisma, a wkrótce i książki publikowane poza cenzurą – zwane drugim obiegiem lub, z rosyjska, "Samizdatem".
Audio
Czasopisma i książki w drugim obiegu
Foto: Ginnerobot/Flickr. lic. CC

Ich dostępność była początkowo dość ograniczona: kolportaż siłą rzeczy odbywał się w kręgu zaufanych znajomych (ta sytuacja zmieniła się najpierw za sprawą Solidarności, a powtórnie w drugiej połowie lat 80.) Osobliwość sytuacji polegała na tym, że choć z punktu widzenia władz PRL "drugi obieg" był nielegalny, nie istniał wprost paragraf, który by go zakazywał; co więcej, podpisany także przez Polskę dokument Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (helsiński) zobowiązywał państwa-sygnatariuszy do przestrzegania swobód obywatelskich, w tym – wolności słowa.

O drugim obiegu będziemy zatem rozmawiać z Grzegorzem Bogutą, współzałożycielem (wraz z Mirosławem Chojeckim) największego "nielegalnego" wydawnictwa, jakim była Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWa. A towarzyszyć nam będą piosenki z tamtych lat: przypomnimy m.in. pewną wokalistkę, która zachwyciła Aleksandra Bardiniego (w jego programie, nadawanym w Studiu 2), a potem, mimo gorącego aplauzu, jaki zyskała w 1977 roku na festiwalu w Opolu, gdzieś znikła. Kto by zresztą wiedział, jak potoczyły się jej losy, niech napisze koniecznie do autorów audycji…

Dziś nadaliśmy następujące utwory (wszystkie poza poz. 4, po raz pierwszy w Wehikule):

1.       Beata Andrzejewska: Nie mijaj, wiosno (LIVE 1977) 3’26”

2.       Dwa Plus Jeden: Podobny do ludzi (1978) 2’30”

3.       Krystyna Prońko: Jutro zaczyna się tu sezon (1977) 4’06”

4.       Maryla Rodowicz: Cyrk nocą (1979) 3’26”

5.       Laboratorium: I’m Sorry I’m Not Driver (1979) 7’00” (fragm.)

Do usłyszenia za tydzień!

Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski

Na "Trójkowy Wehikuł Czasu" zapraszamy w sobotę o godzinie 15.00

Czytaj także

Czytelnictwo w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 11:43
Tym razem "Trójkowym wehikułem czasu" cofamy się o kilkadziesiąt lat plus jeden miesiąc, gdyż to w maju odbywały się w PRL-u rokrocznie Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trójkowy Wehikuł Czasu" w bibliotekach PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 12:14
Wraz z dr Barbarą Budyńską opowiemy o sieci bibliotek publicznych, ale do czasów PRL przeniesiemy się także muzycznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Styl i smaczki pierwszego "Przekroju"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 14:15
W czasach, o których opowiadamy w audycji, pewien tygodnik bił rekordy popularności. Wśród innych wyróżniał się szatą graficzną, surrealistycznym poczuciem humoru, a w dodatku nie redagowano go w Warszawie (w odróżnieniu od większości czasopism ogólnopolskich).
rozwiń zwiń