Aleksander Nowacki - życie rockmana

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 13:00
Nastolatki, Quorum, Homo Homini – to zespoły, które współtworzył (w pierwszym i ostatnim pełniąc funkcję lidera). Brzmienia każdego z nich wyraźnie różniło się od tego, co stanowiło wówczas główny nurt naszej muzyki rockowej.
Audio
Homo Homini. Od lewej: Andrzej Krupiński, Aleksander Nowacki, Waldemar Domagała
Homo Homini. Od lewej: Andrzej Krupiński, Aleksander Nowacki, Waldemar DomagałaFoto: fot. Prywatne archiwum Aleksandra Nowackiego/Wikimedia Commons/lic. CC

Poza tym, jak to już kiedyś w "Wehikule" podkreślaliśmy, stworzył pierwszą w Polsce piosenkę z wykorzystaniem syntezatora. Naszym gościem był Aleksander Nowacki .  

Po Nastolatkach, aktywnych w latach 60. zostało zaledwie parę nagrań – dlaczego, opowiemy o tym w audycji; Homo Homini cieszyło się w latach 70. zasłużoną popularnością, ale pamięć o tej oryginalnej grupie też nie jest dziś bardzo żywa.

Rozmawialiśmy zatem o życiu ekscentrycznego rockmana – i gawędziarza – w tamtych dwóch dekadach, a naszemu spotkaniu towarzyszyły muzyczne białe kruki: cudownie ocalone nagrania Nastolatków oraz nie tylko najsłynniejsze przeboje Homo Homini.

W audycji  nadaliśmy następujące piosenki (z gwiazdką – po raz pierwszy w "Wehikule"):

1.       * Homo Homini: Drzewa ruszają w drogę (1972) 2’38”

 2.       *Nastolatki: Zabawa (1965) 3’29” 

3.       *Nastolatki: Dość kłamstwa (1966) 3’50” 

4.       Aleksander Nowacki: Ja to nie ja (1972) 3’28” 

5.       *Homo Homini: Żółte prążki (1972) 3’42” 

6.       *Homo Homini: Kumo moja kumo (1973) 2’20”

7.       *Homo Homini: Z godziny na godzinę (1975) 2’58” (fragm.)

Do usłyszenia za tydzień! – Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski

"Trójkowy wehikuł czasu" na antenie Trójki w każdą sobotę o godz. 15.05

Czytaj także

"Spacer dziką plażą" z kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 20:00
W tym wydaniu "Trójkowego wehikułu czasu" będziemy wspominać zmarłego 19 czerwca br. Bohdana Kendelewicza. Jego nazwisko było znane raczej w środowisku, niż poza nim - fani kojarzyli nazwy zespołów i nazwiska wokalistów, a Kendelewicz był "tylko" gitarzystą i kompozytorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak polski folk pożenili z rock and rollem

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 17:00
Żeby obronić polski rock and roll przed zarzutem ulegania kulturze imperialistycznej, chętnie łączono go z motywami ludowymi. Z drugiej strony to samo połączenie bywało efektem rzeczywistego zainteresowania muzyką folkową. Po czterdziestu latach niełatwo odróżnić jedno od drugiego…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerp z muzyki! Nie musisz być wirtuozem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 14:49
- To nadzwyczajne, że w świecie, w którym głównym zajęciem młodych ludzi jest klikanie w "lubię to", istnieje grupa dzieci poświęcająca dziesiątki godzin, by osiągnąć perfekcję w jakiejś dziedzinie - podkreśla Michał Lisiecki z Fundacji Wspierania Edukacji Artystycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedyś to były bale!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 21:05
Zbliża się sylwestrowa noc – więc w tym wydaniu "Wehikułu" zajmiemy się pewnym zawodem, w ogóle ważnym, ale w przededniu balu jeszcze ważniejszym.
rozwiń zwiń