Młynarski: piosenkę dla Skaldów napisałem w niecałą godzinę

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 17:08
- Współpracowałem z Agnieszką Osiecką przy Radiowym Studio Piosenki. Często bywałem na Myśliwieckiej. Jeszcze godzinę miała trwać sesja nagraniowa Skaldów, którzy mieli muzykę do piosenki, ale brakowało teksu. Spróbowałem i w 40 minut napisałem "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" - wspomina wybitny autor.
Audio
  • Młynarski: piosenkę dla Skaldów napisałem w niecałą godzinę (Trójkowy wehikuł czasu)
W warszawskim Teatrze Ateneum odbyła się premiera recitalu autorskiego Wojciecha Młynarskiego pt.Młynarski`97. W swoim najnowszym programie Wojciech Młynarski, oprócz utworów znanych i lubianych, zaprezentował również piosenki premierowe, do których muzykę skomponował Jerzy Derfel.
W warszawskim Teatrze "Ateneum" odbyła się premiera recitalu autorskiego Wojciecha Młynarskiego pt."Młynarski`97". W swoim najnowszym programie Wojciech Młynarski, oprócz utworów znanych i lubianych, zaprezentował również piosenki premierowe, do których muzykę skomponował Jerzy Derfel. Foto: PAP/CAF Andrzej Rybczyński

Wojciech Młynarski jednak nie dla każdego gotów był pisać teksty. - Zdarzało mi się odrzucanie propozycji współpracy. Starałem się nie wchodzić w konflikt i elegancko wybrnąć z takiej sytuacji, ale nie dla każdego pisałem. Towrzyłem przede wszystkim do kompozycji, które uważałem za inspirujące i coś mi podpowiadające. I dla wykonawców z ciekawą osobowością. Artystką, z którą mi się nie udało współpracować, może dlatego że pisała dla niej Agnieszka Osiecka, była Maryla Rodowicz - mówi gość Jerzego Sosnowskiego .

Benefis Wojciecha Młynarskiego w Trójce - zobacz wideo!

Skaldowie, Halina Frąckowiak, Dwa Plus Jeden, Czesław Niemen, Krystyna Prońko, Łucja Prus, Andrzej Zaucha, Quorum, Grażyna Łobaszewska… To dalece niekompletna lista artystów, którzy śpiewali piosenki do tekstów naszego gościa. A przecież jest on znany równie dobrze, a może i (jeszcze) lepiej jako wykonawca własnych tekstów, absolutny mistrz piosenki autorskiej. Początkowo jednak zdecydowanie odradzano mu śpiewanie własnych tekstów. - Mówiono mi: niech pan sam nie wykonuje piosenek. Ma pan marną dykcję, wiatrakowate ruchy... Punktem przełomowym była "Niedziela na głównym" 1963 rok - wspomina Wojciech Młynarski.

W "Trójkowym wehikule czasu" Wojciech Młynarski opowiadał także o podpisaniu "Memoriału (listu)101". - Ludzie do których miałem zaufanie, których ceniłem, z których zdaniem się identyfikowałem, też podpisali. M.in. Stanisław Dygat i Marian Brandys. Pomyślałem, że trzeba się opowiedzieć. Wiązało się to z namysłem nad konsekwencjami. Później przez ponad rok miałem zakaz publikacji, zakaz występowania. Nie lubię popadać w ton patetyczny, ale uważam, że miało swoje znaczenia to, że taki głos się rozległ, że został nagłośniony przez Radio Wolna Europa. Z perspektywy lat nie żałuję tego - podkreśla artysta. Jak dodaje, rzeczywistość ogólna lat końca lat 60. i początku 70. była ponura.

Za tydzień, 21 września w Sopocie rozpocznie się I Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Gość Jerzego Sosnowskiego przyznaje, że ma tremę przed tym wydarzeniem. Patronem medialnym festiwalu jest Trójka.

fot.
fot. Gabriela Darmetko

Dziś nadaliśmy następujące piosenki (z gwiazdką - po raz pierwszy w "Wehikule"):
1. * Wojciech Młynarski: Żorżyk (gitarzysta basowy) (nagr. radiowe 1965) 3’31”
2  Niemen: Zechcesz mnie, zechcesz (1971) 3’44”
3. Skaldowie: Wszystko mi mówi że mnie ktoś pokochał (1968) 2’15”
4. * Wojciech Młynarski: Dzieci Kolumba (1970) 2’59”
5. * Wojciech Młynarski: Hotel Europa (1971) 4’16” (może warto dodać, że w tej piosence towarzyszyli Wojciechowi Młynarskiemu: Adam Makowicz, Czesław "Mały" Bartkowski, Paweł Jarzębski, Marek Bliziński i Michał Urbaniak)
6. * Wojciech Młynarski: Och, ty w życiu (1967) 3’54”

Zapraszamy na "Trójkowy wehikuł czasu" w soboty o godz. 15.05

Agnieszka Obszańska & Jerzy Sosnowski

(gs)

Czytaj także

Benefis Wojciecha Młynarskiego w Trójce (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 13:40
W Trójce odbył się kolejny wyjątkowy benefis. Gwiazdą wieczoru był tym razem Wojciech Młynarski. Imprezę prowadzili Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klub Hybrydy przyciągał wybitne osobowości i kreował wielkie wydarzenia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 13:21
- Kluby studenckie dawały alternatywę w kulturze. To nie była kultura popowa, tylko kontestująca i przede wszystkim poszukująca. Bez tych elementów, ważnych w życiu studenta, nie byłoby klubów studenckich - mówił w Jedynce Sławomir Rogowski, autor książki "Hybrydy – 55 lat. Zawsze piękni, zawsze dwudziestoletni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Bończyk: wszyscy mówimy tekstami Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 16:27
- Wojciech Młynarski jest dla mnie pierwszym piórem w Polsce. Jest ciągle osobą bardzo aktywną, napisał wszystkie teksty na najnowszą płytę Michała Bajora, cały recital dla Joanny Trzepiecińskiej i wciąż ma wiele pomysłów – mówi Jacek Bończyk, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego.
rozwiń zwiń