Georges Brassens - ojciec śpiewających poetów

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 10:26
Nigdy nie zabiegał o sławę, chronił swoją prywatność, występował bardzo rzadko, jeszcze rzadziej nagrywał, działał jakby na przekór wszelkim regułom show- biznesu, a jednak zawsze uważany był za najpopularniejszego pieśniarza Francji. Bez niego piosenka francuska nie była by tym, czym jest.
Georges Brassens
Georges BrassensFoto: Fot. Wikipedia/Pic, Roger

Georges Brassens jest autorem kilkuset piosenek, z których wyłania się portret poety mądrego i wyrozumiałego, nikogo nie pouczającego. Brassens lubił żartować, lecz nie gardził ludzkimi przywarami, nie szydził z nich, może czasami tylko sobie z nich pokpiwał; przede wszystkim jednak bronił wolności do własnych sądów, do odrębności, skłaniał do tolerancji  W 1967 r. Akademia Francuska przyznała mu nagrodę poetycką. Właśnie minęła 30. rocznica śmierci Georgesa Brassensa.

W audycji z cyklu "Pod dachami Paryża" nie będziemy jednak słuchać  mistrza, a jego uczniów i przyjaciół, jak Maxime Le Forestier, Patachou, Francoise Hardy i inni. Hołd wielkiemu Brassensowi złożą także jego polscy wyznawcy, śpiewając jego piosenki po polsku, m .in. Jacek Bończyk, Michał  Bajor, Piotr Machalica i Justyna Bacz.

Zapraszam po godz. 22, Barbara Podmiotko

Czytaj także

Biografie muzyczne (Agnieszka Kumor | RFI 1992)

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 14:15
Audycje poświęcone wybitnym gwiazdom francuskiej piosenki, takim jak: Edith Piaf, Jacques Brel, Georges Brassens czy Léo Ferré.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuskie legendy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 19:00
Ferre, Brassens, Brel i Barbara – bez tych wybitnych kompozytorów, poetów i pieśniarzy trudno byłoby sobie wyobrazić francuską piosenkę. Im poświęcona został kolejna audycja w cyklu "Pod dachami Paryża".
rozwiń zwiń