Leo Ferre - niepokorny bard, który zmienił oblicze francuskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 15:38
Najbliższe spotkanie "Pod dachami Paryża" niemal w całości dedykujemy Leo Ferre - jednemu z największych twórców francuskiej piosenki. 14 lipca minęła 20. rocznica jego śmierci.
Leo Ferre
Leo FerreFoto: Wikipedia/Fédération Anarchiste

Leo Ferre wywarł ogromny wpływ na kilka pokoleń francuskich pieśniarzy. Stawia się go obok Jacquesa Brela i Georgesa Brassensa.

Ferre był kompozytorem, poetą, pieśniarzem, pianistą i dyrygentem. Jego dorobek jest imponujący, obejmuje kilkaset piosenek, także symfonie, dwa koncerty i operę. Był pierwszym twórcą, który tak często sięgał po wiersze znanych poetów: Verlaine'a,  Baudelaire'a, Apollinaire'a i Aragona. To on sprawił, że tak wielu twórców zaczęło śpiewać poezje.

Nazywano go lwem - "Leo le lion". Z powodu jego anarchistycznych przekonań mówiono też o nim "śpiewający anarchista" ale również "anarchista o wielkim sercu". Piosenki Leo Ferre przypomną, m.in. J. Greco, Y. Montand, Ph. Leotard, Mama Bea, Dominique A. i zespół Noir Desir.

W audycji poświęcimy też nieco miejsca Ute Lemper, z okazji jej 50-tych urodzin. Usłyszymy ją w piosenkach z repertuaru Edith Piaf.

Zapraszam na "Pod dachami Paryża" we wtorek 16 lipca o godz. 22.00.

Barbara Podmiotko

mr

Zobacz więcej na temat: MUZYKA

Czytaj także

Arcyfiński koncert skrzypcowy prosto z... Paryża

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 11:00
Alina Pogostkina triumfowała na 9. Międzynarodowym Konkursie Sibeliusa w Helsinkach w 2005 roku, zdobywając też specjalną nagrodę za wykonanie Koncertu skrzypcowego patrona. To samo arcydzieło w jej interpretacji zabrzmiało w połowie kwietnia w Paryżu.
rozwiń zwiń