Krzysztof Baranowski: zostałem kapitanem, żeby uciec… z kuchni

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 20:58
- Już podczas pierwszego rejsu zauważyłem, że na okręcie jest jedna osoba - kapitan, która nie musi chodzić do kambuza i gotować, czego nie umiałem i nie chciałem robić. Zawziąłem się, żeby jak najszybciej nim zostać - opowiada pierwszy Polak, który dwa razy samotnie opłynął kulę ziemską.
Audio
  • Krzysztof Baranowski: zostałem kapitanem, żeby uciec… z kuchni (Biuro Myśli Znalezionych/ Trójka)
- Gdy ląd znika znikają wraz z nim wszystkie kłopoty, które nas tam męczyły - mówi kapitan Krzysztof Baranowski
- Gdy ląd znika znikają wraz z nim wszystkie kłopoty, które nas tam męczyły - mówi kapitan Krzysztof BaranowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jak przyznał w rozmowie z Marcinem Zaborskim, jego pierwszą pasją wcale nie było żeglowanie, a… latanie. - Nawet próbowałem swoich sił na szybowcach. Mój ojciec był wybitnym szybownikiem. Kiedy kursy się skończyły, okazało się, że na lotnisku trzeba bardzo długo czekać na swoją kolej. W tym czasie zacząłem już żeglować. Zauważyłem, że na przystani nie muszę czekać, po prostu biorę żagle, stawiam je i wypływam. Żeglarstwo okazało się bardziej efektywne - podsumowuje absolwent kursu zbiorowego żywienia prowadzonego prze Ligę Kobiet.

- Poczucie wolności znalazłem również w żeglarstwie. Bezkres oceanu daje poczucie swobody. Co ciekawe, było to w czasach , kiedy trudno było wyjechać zagranicę. Nikt nie mówił o wolności, o swobodzie, o dostępie do paszportów - wspomina Krzysztof Baranowski.

Do rozmowy z kapitanem Baranowskim zaprosiliśmy aktora - Kazimierza Kaczora, wiceprezesa Polskiego Związku Żeglarskiego - Macieja Leśnego oraz dziennikarza Marcina Cejrowskiego. W programie pojawił się również Michał Grobelny, który wystąpił na muzycznej scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej. Krzysztof Baranowski ujawnił swoje muzyczne pasje.

Obejrzyj inne spotkania w "Biurze Myśli Znalezionych" >>>

 

fot.
fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

(mp, gs)

Czytaj także

Magda Umer: naszym zadaniem jest zmieniać świat

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 13:00
- Powiedzieć o niej, że jest kobietą, to zdecydowanie za mało. Kobieta to tylko dodatek. Jest delikatna i silna, skomplikowana i prosta, ma niesamowitą wyobraźnię i jest niezwykle pragmatyczna. Myli dni, godziny, ale zawsze pamięta o urodzinach - podkreśla Krystyna Janda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Strumiłło opowiada, jak sprawdzał się na ringu świata

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 11:13
- Chciałem poznać świat, poznać siebie w różnych okolicznościach. Dlatego też wyjechałem do Ameryki: chciałem sprawdzić siebie na tamtejszym ringu - mówi gość "Biura Myśli znalezionych". Rozmówca Marcina Zaborskiego wspominał m.in. swoje spotkanie z Mao Zedongiem i Dalajlamą.
rozwiń zwiń