Hanna Suchocka: Jan Paweł II był człowiekiem przebaczania

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 13:26
- Byłam ambasadorem reprezentującym naród, z którego pochodził papież. To miało szczególny wymiar - mówiła Hanna Suchocka w "Biurze Myśli Znalezionych".
Audio
  • Hanna Suchocka: Jan Paweł II był człowiekiem przebaczania (Biuro Myśli Znalezionych/Trójka)
Hanna Suchocka
Hanna SuchockaFoto: PR/Wojciech Kusiński

Hanna Suchocka - była premier i minister sprawiedliwości - funkcję Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej sprawowała w latach 2001-2013. W rozmowie z Marcinem Zaborskim wracała myślami do swoich spotkań z Janem Pawłem II.

- Mam wrażenie, że my bardzo zewnętrznie odbieramy papieża, a on zostawił niezwykle bogate dziedzictwo - tyle listów, wskazówek. My tego wszystkiego jeszcze nie przeżyliśmy, nie przemyśleliśmy. Dlatego nadal aktualne jest pytanie, co bierzemy z nauki Jana Pawła II - mówiła w "Biurze Myśli Znalezionych".

Hanna Suchocka podkreśliła jednak, że owa spuścizna Jana Pawła II jest trudna. - Papież wymagał od nas pewnych wyrzeczeń, zmagania się z sobą, a my czasami czujemy się zmęczeni i odpuszczamy, tłumacząc sobie, że on był święty i mógł to wszystko udźwignąć - oceniła.

Podczas spotkania w Trójce była ambasador wspominała również spacery rzymskimi ulicami i powroty do rodzinnego Pleszewa w Wielkopolsce. Przypomniała czasy urzędowania w Kancelarii Premiera, odpowiedziała również na pytania naszych słuchaczy - między innymi o sens życia i przyszłość Europy.

KANONIZACJA JANA PAWŁA II - serwis specjalny >>>

Zaproszenie do rozmowy z Hanną Suchocką przyjęli: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz , ekonomista, były minister finansów, a dziś członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Osiatyński oraz adwokat, były poseł Maciej Bednarkiewicz .

Obejrzyj inne spotkania w "Biurze Myśli Znalezionych" >>>

Na muzycznej scenie w studiu im. Agnieszki Osieckiej pojawił się Mietek Szcześniak , który dla Hanny Suchockiej zaśpiewał piosenkę do wiersza ks. Jana Twardowskiego.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Czytaj także

Dowody świętości Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 16:13
Jan Paweł II zostanie świętym w zaledwie 9 lat od śmierci. Jak wyglądał najszybszy proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny współczesnego Kościoła?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyty u Jana Pawła II. "Drzwi Pałacu Apostolskiego nigdy się nie zamykały"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 19:22
W czasie pontyfikatu Jana Pawła II Watykan był miejscem niezwykle otwartym dla gości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joaquín Navarro-Valls: Jan Paweł II podążał za Bogiem

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 21:10
- Spotykał Boga i go słuchał - powiedział w "Sygnałach dnia" były rzecznik Stolicy Apostolskiej o swym wieloletnim zwierzchniku. W niedzielę 27 kwietnia papież Jan Paweł II zostanie świętym Kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń