X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Henryk Samsonowicz: bez pamięci nas nie ma

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 15:30
Mówi o sobie, że jest z "pokolenia, które przeżywało szczęśliwy okres tylko do 1 września 1939 roku, a potem zaczęły się schody, nieraz bardzo strome i niebezpieczne, nawet dla ostrożnego piechura". Między innymi o swojej życiowej wędrówce pod górę mówił w Trójce.
Audio
  • Marcin Zaborski rozmawia z Henrykiem Samsonowiczem (Biuro myśli znalezionych/Trójka)
Profesor Henryk Samsonowicz
Profesor Henryk SamsonowiczFoto: Marcin Michałowski

- Pamięć jest wielką siłą, bez pamięci o swojej rodzinie, kolegach, towarzyszach walki i nauki nie istniejemy. Cóż to jest pamięć? To historia. Bez pamięci nie ma żadnej wspólnoty, a człowiek jest takim bytem, który dobrze się czuje w rozmaitych wspólnotach - mówił profesor Henryk Samsonowicz Marcinowi Zaborskiemu.

Historyk, mediewista gościł w "Biurze Myśli Znalezionych". W rozmowie wrócił między innymi do swoich lat spędzonych w fotelu rektora Uniwersytetu Warszawskiego, a także do swojej pracy w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, gdy był ministrem edukacji.

Zaproszenie do rozmowy z naszym gościem przyjęli: historyk - prof. Jerzy Pysiak z UW; członek Rady Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka - dr Marcin Geremek oraz dziennikarz i historyk - Andrzej Sowa.

 

 

W programie pojawił się też Krzysztof Napiórkowski, który dla profesora Samsonowicza zagrał i zaśpiewał ze swoim zespołem na scenie studia im. Agnieszki Osieckiej.

 

***

Tytuł audycji: Biuro Myśli Znalezionych

Prowadził: Marcin Zaborski

Gość: Henryk Samsonowicz (historyk)

Data emisji: 22.03.2015
Godzina: 21.05

mp/mk

Czytaj także

Karol Modzelewski - pomysłodawca "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 20:50
O dzieciństwie w Rosji, opozycji w PRL, ale i rycerskim etosie polskiej inteligencji opowiadał gość "Biura Myśli Znalezionych" - były senator i laureat literackiej nagrody Nike 2014 profesor Karol Modzelewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Satanowski o życiu, sztuce, pracy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 22:50
- Muzyka bywa głosem, który nie opowiada czegoś wprost, ale dodaje głębi zdarzeniu. Dlatego próbuję pokazać to, czego nie da się da opowiedzieć słowem czy obrazem - mówił kompozytor Jerzy Satanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Miodek - językoznawca, piłkarz, toreador?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 23:00
Wielu widzi w nim toreadora, który walczy z bykami (błędami), tropi i tępi uchybienia językowe. On jednak nie czuje się wielkim naprawiaczem.
rozwiń zwiń