Elżbieta Dzikowska: nie wyobrażam sobie, że mogłabym mieszkać gdzie indziej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 08:24
Co prawda cierpi na chorobę morską i źle się czuje w samolotach, ale nie przeszkadza jej to w odkrywaniu świata. Gdy razem z mężem – Tonym Halikiem – częstowała nas pieprzem i wanilią, jej telewizyjne opowieści z podróży oglądało regularnie kilkanaście milionów Polaków.
Audio
  • Marcin Zaborski rozmawia z Elżbietą Dzikowską (Biuro Myśli Znalezionych/Trójka)
Elżbieta Dzikowska była gościem Biura Myśli Znalezionych
Elżbieta Dzikowska była gościem "Biura Myśli Znalezionych"Foto: Andrzej Bołdaniuk

Elżbieta Dzikowska była gościem majowej odsłony cyklu "Biuro Myśli Znalezionych". W rozmowie z Marcinem Zaborskim zabrała nas - między innymi - do Gruzji, Armenii, Boliwii, Meksyku i Chin. Wspólnie odbyliśmy też podróż na Podlasie, gdzie Elżbieta Dzikowska spędzała dzieciństwo, oraz w Bieszczady, które wciąż są dla niej miejscem magicznym.

Elżbieta Dzikowska mówiła w Trójce o pobycie w więzieniu, o podróży poślubnej, w którą pojechała bez męża, i o tym, jak to się stało, że kolorowy Meksyk przegrał z szarą Polską. Rozmówczyni Marcina Zaborskiego odpowiedziała też na pytanie, dlaczego podróżuje. - Motorem dla moich podróży jest chęć poznania, ciekawość świata. I to nie poznanie siebie. Ja siebie poznaję w ojczyźnie. W podróży chcę zobaczyć, czy ludzie są podobni, czy różni. I coraz bardziej przychylam się do tego, że wewnętrznie, pod względem ludzkiej istoty, świat jest jeden - tłumaczyła.
 

Zaproszenie do rozmowy z naszym gościem przyjęli: dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska, fotograf i fotografik Janusz Rosikoń oraz producent filmowy Zbigniew Domagalski.

Na muzycznej scenie studia im. Agnieszki Osieckiej pojawi się też grupa DIKANDA, która równie chętnie czerpie inspiracje z kultury Orientu, co z bałkańskiego folkloru, a z tych inspiracji tworzy zupełnie nowy, oryginalny styl muzyczny.

***

Tytuł audycji: Biuro Myśli Znalezionych
Prowadzi: Marcin Zaborski
Gość: Elżbieta Dzikowska (podróżniczka)
Data emisji: 31.05.2015
Godzina: 21.05

iwo/ei

 

Czytaj także

Jan Miodek - językoznawca, piłkarz, toreador?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 23:00
Wielu widzi w nim toreadora, który walczy z bykami (błędami), tropi i tępi uchybienia językowe. On jednak nie czuje się wielkim naprawiaczem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Samsonowicz: bez pamięci nas nie ma

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 15:30
Mówi o sobie, że jest z "pokolenia, które przeżywało szczęśliwy okres tylko do 1 września 1939 roku, a potem zaczęły się schody, nieraz bardzo strome i niebezpieczne, nawet dla ostrożnego piechura". Między innymi o swojej życiowej wędrówce pod górę mówił w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosław Czyżykiewicz w Biurze Myśli Znalezionych

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 22:13
Swoją muzyczną podróż zaczynał od grania na akordeonie ojca. Ale później zakochał się w gitarze i pozostał jej wierny. W Trójce opowiadał m.in. o wzlotach i upadkach artysty i człowieka.
rozwiń zwiń