Bernard Margueritte - Francuz zakochany w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 23:50
- Pamiętam, jak płakałem 16 października 1978 roku, gdy wybrano papieża-Polaka - wspomina Bernard Margueritte, francuski dziennikarz i publicysta, wieloletni korespondent paryskiej prasy.
Audio
  • Bernard Margueritte gościem Marcina Zaborskiego (Biuro Myśli Znaleziony/ Trójka)
Francuski dziennikarz i publicysta spotkał się ze słuchaczami Trójki w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Zapraszamy na audycję z jego udziałem
Francuski dziennikarz i publicysta spotkał się ze słuchaczami Trójki w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Zapraszamy na audycję z jego udziałem Foto: A. Bołdaniuk

W rozmowie z Marcinem Zaborskim Bernard Margueritte wrócił do swoich pierwszych wizyt w Polsce. Wyjaśnił, co sprawiło, że zakochał się w naszym kraju i został tu na stałe. Wspominał też szczególne momenty w swojej dziennikarskiej pracy. Odpowiedział na pytanie, za co nas szczególnie ceni. Choć - jak sam przyznał - nie wszystko od razu potrafił w Polsce zaakceptować.

Do autorskiej audycji Marcina Zaborskiego zaproszenie przyjęli również: prof. Małgorzata Gmurczyk-Wrońska z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, korespondent AFP w Polsce - Michel Viatteau oraz wieloletni warszawski korespondent "Financial Times" - Krzysztof Bobiński.

Na muzycznej scenie w studiu im. Agnieszki Osieckiej pojawiła się aktorka Agnieszka Matysiak, która przy akompaniamencie pianisty Janusza Bogackiego wykonała piosenki z repertuaru Edith Piaf.

"Biuro Myśli Znalezionych" to audycja, która ukazuje się na antenie Trójki od 2010 roku. Jej gośćmi byli do tej pory między innymi: Julia Hartwig, Maja Komorowska, Teresa Torańska, Ewa Błaszczyk, Magda Umer, o. Jan Góra, Józef Hen, Jan A.P. Kaczmarek, Adam Zagajewski, Jerzy Trela, Jan Miodek.

W 2013 roku nakładem Wydawnictwa Tamaryn ukazała się książka pt. "Biuro Myśli Znalezionych. Rozmowy Marcina Zaborskiego" - zapis pierwszych dwudziestu spotkań w audycji. Książkę można kupić na sklep.polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Biuro Myśli Znalezionych
Prowadzi: Marcin Zaborski
Gość: Bernard Margueritte (francuski dziennikarz i publicysta)
Data emisji: 24.01.2016
Godzina emisji: 21.05

Czytaj także

Andrzej Poniedzielski w "Biurze Myśli Znalezionych"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 22:00
Człowiek, który – jak twierdzi – ma "ujemny temperament". Bywa uznawany za logo listopada… Mówi, że jest poetą użytkowym, czyli kimś na kształt "niepraktykującego psa myśliwskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Barciś w "Biurze Myśli Znalezionych"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2015 22:20
Na koniec świątecznego weekendu - w Trójce wieczór z Arturem Barcisiem. To właśnie on był gościem ostatniej w tym roku odsłony cyklu "Biuro Myśli Znalezionych".
rozwiń zwiń