Wiesław Ochman, czyli chłopak z Pragi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 22:00
- Najlepiej czuję się na Pradze. Do końca z niej nie wyjechałem , choć objechałem świat dookoła już kilka razy. Warszawska Praga jest we mnie od początku - mówi Wiesław Ochman, gość Marcina Zaborskiego.
Audio
  • Wiesław Ochman gościem Marcina Zaborskiego (Biuro Myśli Znalezionych/Trójka)
Wiesław Ochman
Wiesław OchmanFoto: Andrzej Bołdaniuk

Kiedy debiutował, londyński "Times" pisał o nim, że jest artystą, który "może błysnąć na każdej scenie operowej świata". Hamburski dziennik "Morgenpost" przewidywał, że "w bardzo krótkim czasie cały świat będzie podziwiał ten głos". Z kolei "Frankfurter Allgemeine Zeitung" oceniał, że "jest śpiewakiem belcanto najlepszej szkoły, porywającego legato, osiągającym bez wysiłku najwyższe tony".

Wybitny tenor, reżyser i malarz - Wiesław Ochman - był gościem marcowej odsłony cyklu "Biuro Myśli Znalezionych". W rozmowie z Marcinem Zaborskim wrócił do miejsc, w których zaczynała i rozwijała się jego kariera. Były to nie tylko najważniejsze muzyczne sceny świata, ale też - między innymi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.


Zaproszenie do rozmowy z Wiesławem Ochmanem przyjęli: mezzo-sopranistka Małgorzata Walewska, aktor Leonard Pietraszak oraz dziennikarz i krytyk muzyczny Jacek Marczyński. Na muzycznej scenie Trójki w studiu im. Agnieszki Osieckiej pojawił się natomiast wspaniały duet: Andrzej Jagodziński i Nika Lubowicz.


Zapraszmy do wysłuchania audycji, w której Wiesław Ochman zdradza, jaka była pierwsza pieśń przez niego zaśpiewana i co robił z drewnianym beczkami, które robił znajomy bednarz.

***

Tytuł audycji: Biuro Myśli Znalezionych
Prowadzi: Marcin Zaborski
Gość: Wiesław Ochman (śpiewak)
Data emisji: 27.03.2016
Godzina emisji: 21.05

mp/mg

Czytaj także

Maja Komorowska w "Biurze Myśli Znalezionych"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 22:05
To była rozmowa nie tylko o sztuce. Były też wspomnienia - m.in. powroty do Komorowa, w którym aktorka spędzała dzieciństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Satanowski o życiu, sztuce, pracy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2015 22:50
- Muzyka bywa głosem, który nie opowiada czegoś wprost, ale dodaje głębi zdarzeniu. Dlatego próbuję pokazać to, czego nie da się da opowiedzieć słowem czy obrazem - mówił kompozytor Jerzy Satanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Ogórek: chętnie bym komuś przywalił

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 09:00
Znany felietonista, dziennikarz i komentator był gościem Marcina Zaborskiego w kolejnej odsłonie cyklu "Biuro Myśli Znalezionych".
rozwiń zwiń