"Prawo bywa bardzo piękne"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2011 10:37
- Prawo jest przedłużeniem nauki o funkcjonowaniu społeczeństwa, filozofii – mówiła w "Biurze myśli znalezionych" prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, pierwsza w Polsce Rzecznik Praw Obywatelskich.
Audio
  • "Biuro myśli znalezionych" z prof. Ewą Łętowską

Gość Marcina Zaborskiego podkreślił, że najbardziej interesuje go w prawie "błędologia", czyli badanie typowych błędów, które zdarzają się w stanowieniu, funkcjonowaniu, posługiwaniu się prawem. Prof. Ewa Łętowska zajmuje się także przypadkami hipokryzji w polskim ustawodawstwie, m.in. uchwalaniem dużej liczby ustaw na pokaz.

- Prawo  w ujęciu pani Profesor  nigdy nie jest statyczne. Podchodzi do niego, jako do procesu, obserwuje jego działanie i dynamikę – podkreślała dr hab. Małgorzata Bednarek. Może dlatego zawsze wyprzedzała pewne tendencje rozwojowe w prawie, np. w już latach 70. upowszechniła w Polsce ideę ochrony konsumenta. – Prof. Łętowska była rzecznikiem obywateli, ich praw, a nie ich spraw, jak wielu wówczas, ale i dzisiaj by sobie życzyło – zaznaczył z kolei prof. Mirosław Wyrzykowski, prawnik.

Dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych postrzega prof. Ewę Łętowską jako osobę o  ogromnej odwadze cywilnej, odwadze mówienia ludziom rzeczy niepopularnych. Jedną z takich spraw może być pogląd pani Profesor na temat kwot na listach wyborczych i równouprawnienia kobiet i mężczyzn.

Była Rzecznik Praw Obywatelskich jest zwolenniczką kwot. Uważa, że są one środkiem, przy pomocy  którego skłania się układających listy, do tego, żeby bardziej uwzględniali kobiety. - Uważam, że to jest słuszne i trafne, dlatego, że jest to walka ze stereotypem i męskim rozpychaniem się łokciami, które niewątpliwie istnieje, wszędzie – podkreślała.

Jej zdaniem jednak same kwoty nie wystarczą, są jedynie środkiem pomocniczym do obalenia stereotypów. -  Mnie się wydaje, że tego rodzaju wychowanie ku prawdziwej równości i poważnemu traktowaniu to jest zadanie dla szkoły, dla mediów – mówił gość „Biura myśli znalezionych”.

Profesor Łętowska zaznaczyła także, że ważny przy zmianie mentalności jest nacisk społeczny. – Dla mnie są nie do przyjęcia niektóre dowcipasy wypowiadane publicznie na najwyższych szczeblach. Po prostu nie do przyjęcia jest tego rodzaju postawa – radosnego rechotu – mówiła o seksistowskich żartach . Apelowała, by głośno, ale ze spokojem reagować na tego rodzaju przejawy dyskryminacji.

Na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej pojawili się także artyści. Podczas audycji zaśpiewała Katarzyna Warno, a towarzyszył jej będzie pianista Bogdan Hołownia.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

 

*

Prof. dr hab. Ewa Łętowska – prawniczka, sędzia NSA (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (od 2002 r.), pierwszy w Polsce Rzecznik Praw Obywatelskich (1987-1992). Członkini – korespondent Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk, członkini paryskiej Académie de Droit Comparé, International Commission of Jurists w Genewie oraz Komitetu Helsińskiego (członkostwo zawieszone). Nagrodzona m.in. tytułem "Kobieta Europy" (1992), nagrodą Fundacji im. Friedricha Eberta (1994), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1996), medalem "Zasłużony dla tolerancji" Fundacji Ekumenicznej (2000). Jest autorką 19 książek z zakresu prawa cywilnego i konstytucyjnego, ponad 300 studiów, artykułów, glos.

 

 

W każdą ostatnią niedzielę miesiąca Marcin Zaborski rozmawia z wybitnymi twórcami, artystami, naukowcami i byłymi politykami, którzy w rozmowie z autorem audycji dzielą się osobistymi refleksjami na temat zjawisk społecznych, idei, cech narodowych, filozofii i sporów światopoglądowych. W Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej rozmówcom towarzyszy zaproszona młodzież akademicka.