Adam Daniel Rotfeld: życia nie można zaplanować

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2011 13:30
Biografią prof. Adama Daniela Rotfelda można by obdzielić kilka osób. I chociaż życie mocno go doświadczyło, nie czuje żalu.
Audio

Adam Daniel Rotfeld urodził się pod Lwowem w rodzinie żydowskiej. Od 1941 r. był ukrywany w klasztorze grekokatolickim.  Zakonnicy i ich podopieczni wiedli bardzo skromne życie, ale klasztorne mury chroniły ich przed wojennym okrucieństwem.

3-latkowi zmieniono  nazwisko na Czerwiński i nadano imię Daniel m.in. dlatego, że opiekujący się nim z zakonnik miał właśnie tak na imię. Rodzice przyszłego dyplomaty zginęli dwa lata później.

- W wieku 12-13 lat podjąłem decyzję, że wrócę do swojego prawdziwego  nazwiska, gdyż wtedy się dowiedziałem, jak ono brzmiało.  Wychodziłem z założenia, że nazwisko jest taką częścią człowieka jak skóra. Trzeba mieć własną twarz, własną skórę, nie udawać kogoś innego – wspomina w "Biurze myśli znalezionych".

Do Polski, w dziej szych jej granicach, przeniósł się w 1951 r.

- Kiedy zapisano mnie do kategorii osób repatriowanych, zastanawiałem się, co to słowo znaczy, bo w istocie rzeczy to nie ja byłem repatriowany do ojczyzny, tylko ta ojczyzna odpłynęła – wspomina. 

Chociaż życie niezwykle go doświadczyło, uważa, że suma przykrości, jakich doznał, nie przekracza naszej średniej krajowej. Polska w latach 1939-1989 należała do najmniej szczęśliwych miejsc na świecie. Tak naprawdę mamy niewielki wpływ na to, jak wygląda nasze życie.  Planować można tylko w czasach bardzo długiej stabilizacji, a my w XX w. jej nie zaznaliśmy. Poza tym nasze życie może się nagle zmienić za sprawą przypadku, który w ogóle od nas nie zależy.

W dalszej części audycji profesor Rotfeld opowiadał także m.in. o relacjach politycy-naukowcy, swojej aktywności politycznej, wpływie jednostek wybitnych na historię, globalnym ładzie, Centrum Dialogu Polsko-Rosyjskiego.

Podczas audycji można było wysłuchać także wypowiedzi m.in.: prof. Darii Nałęcz – rektor Uczelni Łazarskiego, Aleksandra Smolara – prezesa zarządu Fundacji im. Stefana Batorego oraz Andrzeja Towpika – byłego ambasadora Polski przy NATO i ONZ. Na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej wystąpiła Lena Piękniewska.

 

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Audycji "Biuro myśli znalezionych" można słuchać w ostatnią niedzielę miesiąca po godz. 19.00.

Czytaj także

NATO zrezygnuje z akcji ratunkowych

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 21:30
Wzmocnienie funkcji obronnej NATO i rezygnacja z zadań "pozamilitarnych", w tym z uczestnictwa w akcjach ratunkowych - to główne tezy tak zwanego "Raportu Albright".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Postawić kropkę w sprawie Katynia"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 12:08
Najlepsze, co możemy zrobić, to sprawić, by Katyń nie był problemem politycznym - uważa były minister spraw zagranicznych RP.
rozwiń zwiń