X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dźwiękowy portret Julii Hartwig

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 12:00
Jedna z najbardziej uznanych polskich poetek współczesnych jest skarbnicą opowieści. Skończyła 90 lat. Oprócz wierszy pisze dzienniki, opisuje swoje podróże, zajmuje się tłumaczeniem ukochanego Guillaume'a Apollinaire'a.
Audio
  • Julia Hartwig gości w "Biurze Myśli Znalezionych"
Julia Hartwig i Marcin Zaborski
Julia Hartwig i Marcin ZaborskiFoto: Fot. Wojciech Jurzyk

- Wiersz zatrzymuje to, co ucieka. Uwiecznia uczucia: podziw, miłość, gniew - mówi Julia Hartwig w Trójce. To jedna z najbardziej uznanych polskich poetek współczesnych, ale udaje się jej jeszcze czasami przejść niezauważoną. W Trójce wspomina sytuację, gdy po złamaniu prawej ręki poprosiła gospodarzącą u niej Ukrainkę by zapisała kilka uwag. - Zachwyciła mnie obojętność, z jaką słuchała - mówi.

Poetka znana jest z tego, że pięknie umie opowiadać o swoich przyjaciołach. Byli wśród nich Witold Lutosławski, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Jan Lebenstein. - Dostał mi się skrawek pięknego życia i uważałam za swój obowiązek zapisać te rozmowy - deklaruje. W Trójce dźwiękowy portret Julii Hartwig przygotowali przyjaciele: Zofia Kucówna, aktorka; Barbara Toruńczyk, redaktor naczelny "Zeszytów Literackich"; Piotr Kłoczowski, eseista i wydawca.

- Ona ma ciągle w swojej twarzy dziewczęcość. Miękkie, ciepłe, przyjazne oczy - mówi Zofia Kucówna. - Obcowanie z nią daje rozmówcy poczucie ogromnego bezpieczeństwa, ale też i onieśmiela. Jest tak bardzo wykształcona. To zobowiązujące.

Na scenie Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej zaśpiewała Monika Parczyńska, absolwentka lubelskiego liceum, w którym przed laty uczyła się również Julia Hartwig.

usc

Czytaj także

Spotkania literackie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 10:35
Wieczory autorskie Julii Hartwig oraz Ewy Lipskiej a także rozmowa o pewnej książce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekrety odkrywane z dnia na dzień

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 11:58
Z jednej strony: swoisty ekshibicjonizm, wyznania, których nie znajdziemy w żadnym oficjalnym tekście, szczerość aż do bólu. Z drugiej: literackie kreacje, maski i pozory. Czym są dzienniki i dlaczego tak chętnie je czytamy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedzi pochylony na ławeczce w Oborach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 11:40
Dziś już nieco zapomniany. A przecież niegdyś czytany przez tysiące czytelników, niezwykle popularny i poważany. Przypominamy sylwetkę Mariana Brandysa.
rozwiń zwiń