X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Agnieszka Duczmal: Uprawiam męski zawód (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 22:00
– Ja przyrównuję mówienie muzyką do mówienia słowem. Czarne kropki na pięciolinii po prostu wiążą się w zdania i frazy – tłumaczyła założycielka i dyrygentka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus".
Audio
  • Agnieszka Duczmal w "Biurze Myśli Znalezionych" 25.03.2012
Agnieszka Duczmal
Agnieszka DuczmalFoto: fot. Wojciech Kusiński/ Polskie RadioArtystka zaznaczyła, że przy wyborze utworu dla swojego zespołu zwraca uwagę na jego wnętrze. – Musi mieć taką energię, ładunek emocjonalny, który do mnie przemawia, który rozumiem i potrafię rozbudować. To nie może być zbiór motywów, których nie da się skleić – tłumaczyła. Podkreśliła, że w muzyce współczesnej zdarza się często, że utwór jest właśnie takim zlepkiem niepowiązanych motywów.

Założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" jest jedną z nielicznych kobiet uprawiających zawód dyrygenta. – To przede wszystkim męski świat. Młode kobiety, które ruszają na podbój tego zawodu, nie mają łatwiej niż ja. Tak naprawdę nie wolno nikogo naśladować – radziła.

Skrzypek Krzysztof Jakowicz przyznał, że Agnieszka Duczmal wnosi do swojego zawodu kobiecy wdzięk. Jerzy Maksymiuk , dyrygent, podkreślił, że bohaterka "Biura Myśli Znalezionych” wiele lat pracuje z jedynym zespołem i nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu . – A to jest strasznie trudne – zaznaczył.  Przyznał, że Agnieszka Duczmal ma swój charakterystyczny sposób dyrygowania.  –  Niezwykle burzliwy, energiczny, ale z takim rysem poetyki – stwierdził.

Podczas spotkania ze słuchaczami Agnieszka Duczmal wspominała także swoje beztroskie dzieciństwo, opowiadała o rodzinnych tradycjach muzycznych, początkach wspinaczki na zawodowe szczyty, a także o swoich pasjach i marzeniach - tych zrealizowanych, i tych, które wciąż czekają na spełnienie.

W "Biurze Myśli Znalezionych" o Agnieszce Duczmal opowiadał także Marek Biliński , kompozytor. W programie pojawiła się też Anna Sroka , która na scenie muzycznego studia Trójki śpiewała piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej i Juliana Tuwima.

Poniżej prezentujemy przekazany nam przez Agnieszkę Duczmal rękopis wiersza, który przed laty napisała dla niej Agnieszka Osiecka .

Czytaj także

Krzysztof Jakowicz i NOSPR - Koncert Urodzinowy Dwójki.

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 18:09
2 marca o godz. 19:00 znakomici muzycy wystąpią w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Transmisja w Dwójce!
rozwiń zwiń