X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Antoni Libera: każdy z nas jest stwórcą samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 15:00
- Za punkt archimedesowy człowieczeństwa uważam fakt, że każdy z nas ustanawia sam kim jest lub chce być bez względu na to czy to jest prawda, czy złudzenie - mówił w Trójce autor przetłumaczonej na dwadzieścia języków powieści "Madame".
Audio
Antoni Libera
Antoni LiberaFoto: fot. Jacek Konecki/PR 

- Używałem takiej formuły w odniesieniu do niektórych utworów Becketta, że człowiek jest tym, kogo sam sobie wymyśli. Człowiek definiuje siebie i postępuje w myśl tej definicji. Człowiek jest istotą nieciągłą i po latach może się okazać, że ta definicja była fałszywa. Nie chodzi o to jak człowiek sam siebie postrzega, tylko chodzi o to, że zaczyna wierzyć w to autopostrzeżenie, przyjmuje pewien obraz samego siebie – przekonywał w czasie spotkania Antoni Libera.

Tłumacz dramatów Samuela Becketta i znawca jego dramaturgii był gościem kolejnego spotkania w ramach autorskiego cyklu Marcina Zaborskiego. W sposób niezwykle rzadki Antoniemu Liberze udało się wniknąć w dzieło tego twórcy. Traktuje Becketta jako kogoś wyjątkowego – tłumaczy innych autorów, ale reżyseruje sztuki tylko tego twórcy. Dostrzega w nim najuczciwszego pisarza naszych czasów, który w sposób najlepszy wypowiedział klęskę człowieka nowoczesnego i naszego świata.

Gruntowne wykształcenie muzyczne przyczyniło się do tego, że Antoni Libera myśli o sztuce i literaturze w kategoriach perfekcyjnej formy kompozycji. – Praca z nim była iście muzyczna, bo postępowaliśmy z tekstem niezwykle purystycznie, stosując się do wskazówek pozostawionych przez autora tekstu. Według rytmu, który jest jak partytura muzyczna, a został zapisany w tym tekście – mówił Zbigniew Zamachowski o  pracy z Antonią Liberą nad sztukami Samuela Becketta.

Marny czas

- Czuję się anachroniczny – dosyć mocno, coraz bardziej z biegiem czasu. Przyjmuję to z pokorą. Nie staram się specjalnie pocieszać, że teraz historia jest na zakręcie i kiedyś to się zmieni – mówi nam pisarz, tłumacz i reżyser Antoni Libera. I dodaje: - Ostatni czas skłania mnie do myśli, że jednak w marnym czasie się urodziłem...

Obejrzyj inne spotkania w "Biurze Myśli Znalezionych" >>>

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, która dotyczyła piękna, sztuki i historii; związków matematyki z muzyką; muzycznej strony literatury; samotności twórców we współczesnym, zmieniającym się wciąż świecie i o tłumaczeniach, które bywają lepsze od oryginału. Antoni Libera wspominał również swoje pierwsze spotkanie z irlandzkim dramaturgiem Samuelem Beckettem, którego dzieła od lat tłumaczy i bada.

Zobacz serwis specjalny o Januszu Szpotańskim, którego Libera nazywa człowiekiem niezwykłego intelektu i odwagi >>>
Zaproszenie do rozmowy z naszym gościem przyjęli: historyk literatury – prof. Jacek Kopciński, prozaik i eseista – Zbigniew Mentzel oraz aktor – Zbigniew Zamachowski. Na scenie Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej pojawiła się również Magdalena Smalara, która zaśpiewała piosenki Agnieszki Osieckiej.

Czytaj także

Antoni Libera: Szpot żył też z szachów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2011 15:40
Pracował na poczcie, ale żył z szachów. Po jego partii w 1957 zmieniono przepisy światowe w grze błyskawicznej. Grał na pieniądze na sopockim molo. Oczywiście nielegalnie.
rozwiń zwiń