"Zawsze z jednego szczytu widzę następny"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2012 10:00
- Jeżdżę w góry z miłości do tych gór. Nie pożądam ani sławy, ani satysfakcji, ani nie chcę odczuwać, że coś zdobyłam. Mam wrażenie, że wchodzę na górę tylko dlatego, że ona mi pozwala, a nie dlatego, że to na niej wymuszam - mówiła w Trójce Anna Czerwińska.
Audio
Anna Czerwińska w Biurze Myśli Znalezionych
Anna Czerwińska w "Biurze Myśli Znalezionych"Foto: Wojciech Kusiński/ Polskie Radio


- Góry są po prostu krainą mojej wolności i rejonem, gdzie czuję się najlepiej i gdzie najlepiej jestem w stanie wykorzystać swoje możliwości - przekonywała himalaistka Anna Czerwińska. Zdobywczyni Korony Ziemi w "Biurze Myśli Znalezionych" wspominała pierwszą wyprawę, która wcale nie obudziła w niej chęci powrótu w góry. Jednak kiedy odkryła je po raz drugi, pozostała im wierna.

- Na pewno idąc w góry nie uciekam ani przed kimś, ani przed czymś - stwerdziła Anna Czerwińska. Opowiada o pasji, życiu na krawędzi, przekraczaniu granic oraz o miłości. Podkreśliła, że ma naturę ratownika, nie lekarza, dlatego świadomie wybrała farmację, a nie medycynę, a podczas wypraw sprawuję opiekę nad zdrowiem własnym i współtowarzyszy. - Kiedy wracam w doliny mam tak naładowane akumulatory, że mogę wszystkiemu sprostać. Góry impregnują - tłumaczyła swoją niespożytą energię, optymizm i poczucie humoru.

Anna Czerwińska przyznała, że gory uczą pokory, kształtują charakter. - Jeżeli człowiek się na coś zdecyduje, to już nie ma miejsca na zwątpienie. Jak zaczniemy wątpić, to wrócimy do namiotu i pójdziemy spać, a przecież trzeba zdobyć szczyt - przypomniała kolejne ważne w jej życiu wyprawy i rozsądne podejmowanie decyzji już na szlaku. 

- Nie należy wątpić ani w siebie ani w góry. Wiem, że zwycięstwa nad górami nazywają się "niepotrzebnymi zwycięstwami", ale nie uważam, by to był stracony czas - podkreśliła i wyjawiła, że jeśli będzie jeszcze raz miała zaszczyt zmierzyć się z K2, to chętnie spróbuje. - Nadal mam chęć w górach działać, choć każdy wypadek przyjmuję jako osobistą stratę. Zginął człowiek, który robił to, co ja, więc czuję się o jego życie uboższa. Żadna góra, żadna przygoda nie jest warta życia - zwierzała się w studiu Trójki gość Marcina Zaborskiego.

Zobacz nagranie wideo audycji!

Wśród gości zaproszonych do rozmowy z Anną Czerwińską mogliśmy usłyszeć również innych alpinistów – Krystynę Palmowską i Leszka Cichego oraz dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia – Henryka Sytnera. W muzyczną podróż zabralo nas z kolei trio Dagadana.

Jak Anna Czerwińska z chorowitej jedynaczki stała się człowiekiem gór i co słyszy w górskiej ciszy podczas samotniczych wypraw oraz co robić, by nie zostać "starą sfrustrowaną babą"? Odpowiedzi znajdą Państwo w nagraniu "Biura Myśli Znalezionych".

Zobacz więcej na temat: Himalaje podróże POLSKA

Czytaj także

Polski sposób na Himalaje

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 11:41
Kanadyjska dziennikarka Bernadette McDonald zdradza tajemnice polskich himalaistów. W "Ucieczce na szczyt" pokazuje, że mieliśmy w Polsce ludzi niezwykłych, uważanych za półbogów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakistańskim autobusem do Polski (bez hamulców)

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 13:58
Polskim traktorem przez świat, pakistańską ciężarówką do Polski. Przez arktyczne szczeliny i przez zwarte szeregi maoistów. Historie swoich wypraw opisali polscy podróżnicy.
rozwiń zwiń