Olga Krzyżanowska: wojna zawsze zostawia ślad, i dobry, i zły

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 17:00
– Zły, bo jest straszna, ale dobry, bo człowiek rozumie, że nie jego osobiste sprawy, nie jego wygoda, dobry humor, czy zdrowie się liczą. Że jest jakaś siła, która jest ważniejsza. Ta siła jest i zła, i dobra – mówiła w "Biurze Myśli Znalezionych" Olga Krzyżanowska.
Audio
  • Olga Krzyżanowska: wojna zawsze zostawia ślad, i dobry, i zły (Biuro Myśli Znalezionych/Trójka)
Olga Krzyżanowska i Marcin Zaborski
Olga Krzyżanowska i Marcin ZaborskiFoto: Jacek Konecki/ Polskie Radio


Olga Krzyżanowska jest córką legendarnego "Wilka" – dowódcy Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. W czasie wojny była harcerką Szarych Szeregów. W "Biurze Myśli Znalezionych” wspominała swoje dzieciństwo i wojenne doświadczenia.

>>> Historia - serwis specjalny Polskiego Radia - posłuchaj wyjątkowych nagrań
– Wojna sprawia, że ludzie zostają bohaterami, bo los ich do tego zmusza albo przypadkowo. Ja byłam bohaterką przypadkową – stwierdziła. Rozmówczyni Marcina Zaborskiego opowiadała, jak w 1941 roku uratowała ważne dokumenty konspiracyjne, które próbowała ukryć sąsiadka. – Piętro wyżej na Alei Niepodległości aresztowano panią dr Garlicką. Zanim gestapo weszło, oni zaczęli wyrzucać papiery przez okno. Ja, nie wiedząc, co to są za papiery, wyskoczyłam z parteru, byłam dość zwinna i zaczęłam je zbierać. Okazało się, że to są dramatycznie ważne dokumenty, bo tam były zapisane adresy tych, którzy uciekli z obozu, wraz z trasami przerzutu – wspomniała.
Zobacz serwis specjalny: II WOJNA ŚWIATOWA>>>

Olga Krzyżanowska dużo opowiadała o swojej babci, która miała duży wpływ na jej wychowanie. – Mówiła do mnie: "Oleńko, trzeba mieć zasady, ale dla siebie, a nie po to, żeby osądzać innych ludzi”. To była chyba jedna z najważniejszych prawd, które potem w życiu poznałam – stwierdziła.
Bohaterka "Biura Myśli Znalezionych” wróciła też do początków "Solidarności" oraz do kilkunastu lat, które spędziła w Sejmie i Senacie. Zdradziła, których decyzji politycznych po latach żałuje oraz ujawniła, jakie ma marzenia – nie tylko polityczne.

Obejrzyj inne spotkania w "Biurze Myśli Znalezionych" >>>

Do rozmowy z byłą wicemarszałek Sejmu zaprosiliśmy jej przyjaciół i współpracowników. W programie pojawili się: prezydent Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" – Henryka Bochniarz, marszałek Senatu – Bogdan Borusewicz oraz prezes Fundacji Filmowej Armii Krajowej – podpułkownik Tadeusz Filipkowski.

W "Biurze Myśli Znalezionych" nie mogło też oczywiście zabraknąć wspaniałych gości muzycznych. Tym razem na trójkowej scenie pojawił się duet: Aga Zaryan i Michał Tokaj.

Zapraszamy do obejrzenia tego wyjątkowego spotkania!

Zobacz więcej na temat: Aga Zaryan Olga Krzyżanowska

Czytaj także

Krzysztof Kozłowski: nie należy się dziwić, że świat nas nie słucha

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 14:15
– Filozofia uczy pokory w stosunku do rzeczywistości. Dla mnie była sposobem życia w okresie stalinizmu – mówił Krzysztof Kozłowski w "Biurze Myśli Znalezionych”, 31 października 2010 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Janusz Głowacki i jego płaszcz KGB zrobili furorę w Stanach

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 14:00
– Gdy przybyłem do Stanów, w jednej chwili z bardzo znanego pisarza zamieniłem się w absolutnego debiutanta. To było fascynujące, ale też straszne – opowiadał w "Biurze Myśli Znalezionych" Janusz Głowacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Wołek nadal nie wie, kim będzie, jak dorośnie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 11:00
- Nie lubię słuchać swoich piosenek, natomiast bardzo lubię słuchać cudzych, bo wtedy dopiero widać, jaki jestem dobry - mówił w "Biurze Myśli Znalezionych" Jan Wołek.
rozwiń zwiń