O. Jan Góra: młodzież była moim niechcianym dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2013 20:00
- Robiłem doktorat, kiedy nagle zostałem odwołany z Warszawy do Poznania do pracy z uczniami szkół średnich. To było upokarzające - mówił w "Biurze Myśli Znalezionych" ojciec Jan Góra.
Audio
  • O. Jan Góra: młodzież była moim niechcianym dzieckiem (Biuro myśli znalezionych/Trójka)
Ojciec Jan Góra w Trójce
Ojciec Jan Góra w TrójceFoto: Fot.: PRNa kilka dni przed kolejnym Spotkaniem Młodych na Polach Lednickich, jego pomysłodawca i organizator – poznański duszpasterz akademicki – spotkał się ze słuchaczami Programu Trzeciego. Jak mówił choć dla wielu dziś to może się wydać zaskakujące, jego kontakty z młodzieżą nie zawsze były łatwe. Kiedyś zaproponował uczniom, żeby mówili mu po imieniu. - Jedna z uczestniczących w spotkaniu dziewczyn odpowiedziała mi: kolegów to mam w klasie, Ty musisz być ma być dla nas ojcem. A ja miałem wówczas dwadzieścia kilka lat - mówi gość "Biurze Myśli Znalezionych". Jak przyznaje odpychał młodych ludzi, ale było ich było coraz więcej... - Ojcostwo stało się tematem mojego życia. Te niechciane przeze mnie początkowo dzieci przyniosły mi największą miłość - mówi ojciec Jan Góra.

Wspominał lata spędzone w rodzinnym Prudniku, dziecięce marzenia oraz swoje pierwsze spotkania z dominikanami w klasztorach w Poznaniu, Krakowie i Warszawie. - Wracam do Prudnika. Kocham tamte czasy, kiedy rodziło się we mnie powołanie. Wtedy mówiono, że wierzą ludzie starzy i niewykształceni. Gdy przyszedłem do zakonu, zobaczyłem, że w ławach kościoła akademickiego w Poznaniu siedzą profesorowie, a na organach gra mistrz Stuligrosz. To był szok. Zacząłem się zastanawiać, dlaczego mnie okłamano? - wspomina duszpasterz. 

Obejrzyj inne spotkania w "Biurze Myśli Znalezionych" >>>

Do rozmowy z naszym gościem zaprosiliśmy Trójkowych słuchaczy, a także dominikanina, ojca Jacka Salija, dziennikarkę i prezenterkę telewizyjną, Agatę Młynarską, oraz choreografa, profesora Emila Wesołowskiego. Na scenie Muzycznego Studia Polskiego Radia imienia Agnieszki Osieckiej pojawili się też poznańscy przyjaciele ojca Jana Góry – muzycy z zespołu Siewcy Lednicy.

Zapraszamy do zobaczenia zapisu wideo i galerii zdjęć z nagrania programu "Biuro Myśli Znalezionych"

Audycję prowadził Marcin Zaborski.

Zobacz więcej na temat: Jacek Salij Kościół

Czytaj także

Arcybiskup Budzik: 1 procent podatku na Kościół

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 06:26
Biskupi proponują odpis od podatku na rzecz Kościoła i innych związków wyznaniowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwo polskie skąpi na Kościół?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 08:00
- Polskie państwo wspomaga Kościół w jego funkcjach nie religijnych, ale społecznych, charytatywnych i kulturalnych jednymi z najmniejszych kwot w Europie - mówi Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego".
rozwiń zwiń