X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koniec z wyrzucaniem jedzenia! Jak zmienić nawyki?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 17:40
W porannej, sobotniej audycji "Zapraszamy na weekend" Katarzyna Pruchnicka porozmawia z Jagną Niedzielską, autorką książki "Zero Waste. Kuchnia bez resztek, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ KaliAntye

Jagna Niedzielska to miłośniczka i propagatorka nurtu zero waste w kulinariach. Studiowała prawo, ale wybrała gotowanie, ponieważ było bliższe jej sercu. Wychowała się w domu, w którym ograniczano marnowanie żywności do minimum – starannie planowano zakupy, korzystano z domowych zapasów i przetworów, kompostowano odpadki. Te umiejętności przydały się jej, gdy otworzyła własne bistro – Tygiel i firmę cateringową. 

Jak wprowadzić w kuchni zasady zero waste? Jak przygotować śniadanie bez resztek? Rozmowa z Jagną Niedzielską kilka minut po 7.00.

***

Audycja Katarzyny Pruchnickiej "Zapraszamy na weekend" w Trójce w sobotę (12.01) między 06.05 a 8.00.


Czytaj także

Jak zrzucić zbędne kilogramy po Świętach?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 12:00
Po świątecznym szaleństwie kulinarnym z pewnością niejednemu z nas coś zalega wciąż w lodówce. Po takiej ilości jedzenia przydałaby się delikatna, regulująca dieta, a dodatkowo sposób na to, co zrobić z tym, co nam zostało.
rozwiń zwiń