Kwarantanna jak misja kosmiczna albo wyprawa na biegun

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 13:56
– Przechodzimy teraz przez bardzo silny stres. Można go porównać do tego, co przechodzą członkowie misji kosmicznych albo wypraw na biegun, gdzie znajdujemy się w bardzo małej przestrzeni z niewielką liczbą osób i musimy radzić sobie w tej niełatwej sytuacji – mówi psycholog dr Joanna Grzymała-Moszczyńska.
Audio
  • Być wyrozumiałym dla siebie i najbliższych, czyli jak sobie pomóc w czasie kwarantanny (Zapraszamy na weekend/Trójka)
Koronawirus w Polsce. Wyludniony deptak - ulica Krakowskie Przedmieście w centrum Lublina
Koronawirus w Polsce. Wyludniony deptak - ulica Krakowskie Przedmieście w centrum LublinaFoto: PAP/Wojtek Jargiło

W obecnej sytuacji wielu z nas czuje się różnie. – Są dni, kiedy jest nam trudniej w zamknięciu. Pojawia się dużo oczekiwań np. że będziemy równie produktywni jak w czasach poza kwarantanną, że będziemy ten czas maksymalnie wykorzystywać na samorozwój. Wydaje mi się jednak, że nie ma sensu dodatkowo obciążać się takimi oczekiwaniami – ocenia gość audycji "Zapraszamy na weekend". 

Bycie w domu jest trudne dla dorosłych, ale szczególnie ciężko jest młodszym domownikom. – To jest olbrzymie wyzwanie, szczególnie, gdy nie można spokojnie wyjść na zewnątrz, żeby dzieci mogły upuścić trochę swojej życiowej energii – przyznaje rozmówczyni Katarzyny Pruchnickiej. 


Opustoszały zabytkowy, największy w Łodzi park im. Józefa Piłsudskiego znany jako Park na Zdrowiu, fot. PAP/Grzegorz Michałowski Opustoszały zabytkowy, największy w Łodzi park im. Józefa Piłsudskiego znany jako Park na Zdrowiu, fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Co jest najtrudniejsze: izolacja, tęsknota za bliskimi, a może niepewność przyszłości?

– Ogromnym wyzwaniem jest niepewność. Lubimy być pewni i wiele rzeczy robimy, żeby ją sobie przynajmniej na jakimś poziomie zapewnić. Poszukujemy informacji, ale robienie tego cały czas też nam nie służy – zaznacza psycholog, zachęcając do sprawdzania wiadomości czy nowych wytycznych np. dwa razy dziennie. Poświęcanie na to całego wolnego czasu nie przyniesie nam ukojenia, a wręcz będzie nas stresować dodatkowo, bo przecież nie mamy wpływu na rozwój sytuacji. 


Napis na jednym z nieczynnych zakopiańskich hoteli, utworzony 26 bm. ze świateł w pokojach, zachęcający do pozostania w domach, fot. PAP/Grzegorz Momot Napis na jednym z nieczynnych zakopiańskich hoteli, utworzony 26 bm. ze świateł w pokojach, zachęcający do pozostania w domach, fot. PAP/Grzegorz Momot

Co możemy zrobić, żeby sobie pomóc?

– Warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, na co mamy wpływ, a na co nie, i skupić się na tym, co faktycznie możemy zrobić – zaznacza. Warto wprowadzić w swoją codzienność rutynę. – Nawet jeśli jesteśmy cały czas w domu, to warto dać sobie pewne ramy, które dadzą nam poczucie, że nad czymś panujemy. Można też dać sobie czas na… martwienie się, na przykład 30 minut, i skumulować swoje zmartwienia tylko w tym czasie. Można też skorzystać z bezpłatnej pomocy w ramach inicjatywy "Psychologowie dla społeczeństwa" – radziła dr Joanna Grzymała-Moszczyńska.


Opustoszały, zwykle tętniący weekendowym życiem towarzyskim Plac Przyjaciół Sopotu w Sopocie, w piątkowy wieczór, PAP/Adam Warżawa Opustoszały, zwykle tętniący weekendowym życiem towarzyskim Plac Przyjaciół Sopotu w Sopocie, w piątkowy wieczór, PAP/Adam Warżawa

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: dr Joanna Grzymała-Moszczyńska (psycholog z Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji: 28.03.2020
Godzina emisji: 9.44

gs/ab

Czytaj także

NIEferie – jak zadbać o siebie i rodzinę w trakcie epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 14:00
Czwartek 12 marca był pierwszym dniem, który dla dzieci nie rozpoczął się dźwiękiem budzika. W obliczu wyjątkowej sytuacji, która ogarnęła cały kraj, zarówno one, jak i dorośli muszą spędzać jak najwięcej czasu w domowym zaciszu, co skłania do zadawania pytań o sposób zagospodarowania nadprogramowych godzin z naszymi najbliższymi oraz jakość nauki online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matka, córka, koronawirus

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 19:00
Osobista historia córki, której mama, osoba po 80. roku życia, mieszka na drugim krańcu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog: okres kwarantanny może być dla nas szansą. Warto być wyrozumiałym

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 18:25
– To, jak się do siebie na co dzień odnosimy, buduje atmosferę w domu, w związku. I zwłaszcza teraz, kiedy możemy mieć trochę więcej stresu, różne swoje obawy i każdy będzie inaczej je prezentował i inaczej przeżywał, to warto być bardziej wyrozumiałym – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia psycholog Anna Golan.
rozwiń zwiń