Jaki był tegoroczny sezon na lody?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 08:45
W Polsce, mimo starań speców od marketingu, wciąż je się znacznie mniej lodów niż na Zachodzie. Jak wyglądało tegoroczne, bardzo trudne lato w naszej branży lodziarskiej?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

Wśród państw członkowskich UE największym producentem lodów są Niemcy,produkując 635 mln litrów lodów (co stanowi 21% całkowitej produkcji lodów w UE). W Polsce produkuje się rocznie ok. 230 mln litrów lodów.

Produkcja lodów w Europie Ten plik jest gotowy do pobrania. (PAP) Produkcja lodów w Europie (PAP)

– Tegoroczny sezon był specyficzny. Branża lodowa, jest najbardziej sezonowa spośród wszystkich gałęzi przemysłu spożywczego. Jej dochody często uzależnione są choćby od pogody. W tym roku doszła do tego jeszcze epidemia – tłumaczy Grzegorz Szafraniec, redaktor naczelny miesięcznika "Wiadomości handlowe".

Posłuchaj
03:10 PR3_MPLS 2020_08_29-08-14-26.mp3 Jak wypadło lato 2020 w branży lodziarskiej? (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

– Sezon zaczął się późno, bo dopiero w czerwcu. Normalnie zaczynaliśmy w okolicach marca. Nie widzę jednak strasznej różnicy w stosunku do lat ubiegłych – mówi Józef Kuźma z firmy Lody Wanda. Nie wszyscy producenci mieli tak dużo szczęścia. Dla wielu lato 2020 roku okazało się bardzo trudne. Dlatego, wiele firm zdecydowało się urozmaicić swoją ofertę. – Najpopularniejszym smakiem pozostaje czekoladowy, ale produkuje się praktycznie wszystkie, nawet tak egzotyczne, jak trawa morska, czy ryby – dodaje Józef Kuźma.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 06.06.2020
Godzina emisji: 
8.14

PAP/ml


Czytaj także

Dzień bez Samochodu – jeżeli nie samochodem, to czym?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 08:45
Jeszcze przed pandemią COVID-19 samorządy większych miast apelowały do swoich mieszkańców, by ci zrezygnowali z codziennej jazdy prywatnymi samochodami na rzecz komunikacji miejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witarianizm – z czym to się je?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 23:59
Sposób odżywiania się to nieodłączny element panującej obecnie mody na zdrowy styl życia. Coraz więcej osób (zmotywowanych zaleceniami lekarza lub, po prostu, nowym trendem) stosuje dietę wegetariańską, wegańską, bezglutenową czy witariańską. O tej ostatniej opowiedział nam Mariusz Budrowski – witarianin, dietetyk i autor projektu "Odmładzanie na surowo".
rozwiń zwiń